ROP Severozápad: Nemocnice nestíhají žádat o dotace

Karlovy Vary - Na poslední chvíli žádají nemocnice na Karlovarsku o stamiliony korun z Regionálního operačního programu Severozápad. Dotace skoro na půl roku zamrzly kvůli policejnímu vyšetřování. Nyní znovu běží, na zpracování přihlášek však zbývá extrémně málo času. V regionálním operačním programu je připraveno téměř pět miliard.

Hrozí, že ztráta v hospodaření krajských nemocnic překoná hranici 130 milionů korun. Kraj hledá způsoby, jak krizi vyřešit. Evropské peníze jsou nadějí na rozvoj. „Význam to má obrovský, protože v téhle situaci bychom nebyli schopni si přístroje kupovat z vlastních zdrojů,“ říká generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Petr Svoboda.

„Výzva je finančně omezena,“ varuje však předseda ROP Severozápad Petr Navrátil: „Tudíž se pravděpodobně nedostane na všechny projekty.“ Karlovarská nemocnice potřebuje 135 milionů na modernizaci areálu. Další desítky milionů bude stát obnova přístrojů v Chebu.

Na evropské dotace spoléhají i manažeři soukromé nemocnice v Ostrově. Investovat chtějí i do pronajatého špitálu v Sokolově. „Rozhodně se chceme účastnit soutěže,“ potvrdil Joža Lokajíček, tiskový mluvčí Nemos Group.

Video Nemocnice nestíhají žádat o dotace
video

Nemocnice nestíhají žádat o dotace

Klíčové je, aby žádosti nemocnice vyplnily bez chyby. Všechny však nyní bolestně tlačí čas. „V případě ROP Severozápad se to může týkat až 1,5 miliardy korun, která se nestihne vyčerpat a zůstane v Bruselu,“ přiznal Petr Navrátil.

Předseda Regionálního operačního programu Severozápad se obává, že Česká republika může celkem přijít až o 70 miliard korun.

Podívejte se na stránky operačního programu: