Zámek Červená Řečice má šanci změnit se z ruiny ve slavný palác

Červená Řečice (Pelhřimovsko) – Ještě nedávno hrozilo, že bývalý arcibiskupský zámek v Červené Řečici spadne. Teď se pomalu rozbíhá jeho obnova, ke které přispěje i očekávané prohlášení národní kulturní památku. Nově navržené památky musí ještě schválit vláda, měla by to ale stihnout do konce roku. Pro vlastníka to především znamená, že bude mít snazší přístup k dotacím.

Zámek, který stojí na místě tvrze z 12. století, založené v době, kdy Červená Řečice patřila pražskému biskupství, už není v tak špatném stavu jako před pár lety, kdy hrozilo jeho zřícení. „V roce 2011 jsme museli provést základní zabezpečení částí, které hrozily zřícením. Zámek jsme převzali absolutně zdevastovaný,“ uvedl Jiří Moškoř z družstva Nový Unimax, které zámek provozuje. Zatím se podařilo získat na jeho záchranu dva miliony z programu záchrany architektonického dědictví, provozovatelé ale doufají, že brzy získají další peníze.

Pomoci má prohlášení řečického zámku za národní kulturní památku. „To je pro Řečici příležitost sáhnout si na dotační tituly, na které si dosud sáhnout nemohla,“ řekl ředitelka Národního památkového ústavu Telč Martina Veselá. Celkové náklady na opravu přijdou na 1,5 miliardy korun.

Ačkoli útroby zámku ještě zdaleka nepřipomínají majestátní prostory, ve kterých trávili čas pražští arcibiskupové – jimž se Červená Řečice vrátila v 19. století po dlouhém období ve světských rukou a vlastnili ji až do roku 1948 – chystají už její správci první prohlídku. Na zámku přivítají návštěvníky v sobotu 7. prosince, provádět budou památkáři a akce se bude konat za každého počasí.

Video Blanka Poulová o záchraně zámku Červená Řečice
video

Blanka Poulová o záchraně zámku Červená Řečice