Z Jurkovičovy chaty na Pustevnách zbyla po zničujícím požáru ruina

Pustevny - Na Pustevnách v Beskydech hořela v noci chata Libušín navržená architektem Dušanem Jurkovičem. Hasiči dostali požár pod kontrolu krátce před třetí hodinou ranní. Kvůli jeho rozsahu byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, na místě tak zasahovalo více než 70 hasičů. Plameny se z interiérů chaty rozšířily kvůli větru i po střeše, jejíž konstrukce se zbortila. Hasiči museli vynést ven dvě propanbutanové láhve. V hořícím objektu nikdo nebyl a zatím nebylo hlášeno ani žádné zranění zasahujících hasičů. Příčina požáru zatím není známa. Škoda se odhaduje až na 80 milionů korun.

Na místo bylo celkem povoláno 12 jednotek hasičů ze Zlínského i sousedního Moravskoslezského kraje. Nasazeno bylo 16 cisternových automobilů, vysokozdvižná plošina a automobilový žebřík. Část jednotek byla již odeslána zpět na stanice. Hasiči na místě zůstanou zřejmě celý den. Na požářiště přijel i vyšetřovatel, na závěry je ale ještě příliš brzy. 

„Objekt byl zasažen poměrně ve velkém rozsahu. I vzhledem k tomu, že jde o historickou budovu, bude škoda pravděpodobně dost veliká,“ poznamenal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Oheň zachvátil především pravou část budovy, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Lépe je na tom levá část objektu, Stará Pustevna.

Zatím se ale nenašel důkaz, který by potvrdil, že chata vzplála kvůli technické závadě. „Nicméně zároveň neznáme motiv, kvůli kterému by měl případný pachatel secesní stavbu zapálit,“ uvedla Macalíková. Policie požár kvalifikuje jako obecné ohrožení proto, že od hořícího Libušína stojí jen pár metrů další chata Maměnka, kterou hasiči museli preventivně ochlazovat. Je ale možné, že právní kvalifikace se bude na základě dalšího vyšetřování měnit.

„Z hlediska kulturního a památkového je to obrovská škoda, finančně se dá odhadnout na několik desítek milionů korun, navíc je to takové srdce návštěvnického života na Pustevnách,“ řekl Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, jež objekt spravuje od roku 1995. Postaralo se i o jeho rekonstrukci - oprava Libušína a sousední Maměnky, další významné Jurkovičkovy stavby, stála 25 milionů korun.

Muzeum se nyní bude snažit objekt obnovit. „Vztahuje se na něj pojistka. Chceme vyhlásit také sbírku. Některé věci nepůjdou opravit, bude třeba je udělat nové, dokumentace však máme dost,“ dodal Ondruš. Zničení chaty je podle něj o to bolestnější, že se připravuje evropská trasa mapující Jurkovičova díla. 

Horskou chatu Libušín a sousední Maměnku postavil slavný slovenský architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové secese s valašskými prvky. Odborníci je řadí mezi jeho nejcennější díla. Národní kulturní památka by si letos v srpnu připomněla 115 let od svého otevření.

Areál na Pustevnách tvoří výletní ubytovny, které Jurkovič vystavěl v letech 1897 až 1899. Vynikají vyřezávanými dřevěnými prvky, které mají dekorativní i nosnou funkci. Pro Jurkovičovy stavby je typická výrazná barevnost – a to zvenku i uvnitř. Interiéry Libušína zdobily motivy z valašských i slovenských pověstí. Maloval je akademický malíř Karel Štapfer podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily i tři secesní lustry, příborník, skleník či hodiny. 

Pustevny
Zdroj: ČT24

Během druhé světové války chaty poničili členové Hitlerjugend, za socialismu zase hospodaření Valašských hotelů a restaurací. První demolici zabránil na sklonku svého života těsně po válce samotný Jurkovič, té druhé pak rekonstrukce v devadesátých letech. Už loni v létě přitom Libušín i Maměnku trápily zetlelé trámy.

Architekt se ve Zlínském kraji výrazně podepsal také na podobě Luhačovic. V letech 1902 až 1907 tam postavil deset staveb a čtyři objekty přestavěl, vtiskl tak lázeňskému městu originální podobu. Jednu z jeho budov, Slováckou búdu, zničily plameny v roce 2002. Podle hasičů někdo požár založil úmyslně, viníka se ale nepodařilo najít. Jednou z variant, které vyšetřovatelé prověřovali, byl pojistný podvod.

Dušan Samo Jurkovič (23. srpna 1868 Turá Lúka – 21. prosince 1947 Bratislava) byl slovenský architekt, návrhář nábytku a etnograf. Byl výrazným představitelem secesní architektury. Vytvořil velice osobitý „ národní styl“, výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Inspiraci hledal i u anglického hnutí Arts and Crafts. V letech 1884-88 studoval na Státní uměleckoprůmyslové škole ve Vídni. Po návratu do Martina spolupracoval s lidovými tesaři z Oravy u stavitele Bully. Poté odešel pracovat na Vsetín, kde u stavitele Michala Urbánka studoval valašské lidové stavby. S Michalem Urbánkem navrhoval valašskou dědinu a další folklórní stavby pro národopisnou výstavu v Praze. Od r. 1896 působil Dušan Jurkovič jako samostatný architekt v Brně. Za 1. světové války realizoval řadu vojenských hřbitovů v lidovém stylu v polské Haliči. Roku 1919 se stal přednostou Památkového úřadu v Bratislavě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nové Heřminovy hlasují po letech znovu o přehradě

Obyvatelé obce Nové Heřminovy na Bruntálsku po sedmnácti letech znovu v referendu rozhodují o stavbě protipovodňové přehrady, která má zatopit část území obce. Zájem o hlasování byl v sobotu dopoledne velký. Současná starostka Michaela Hermanová (Občané pro rozvoj obce) věří, že rozhodnutí bude ve prospěch přehrady. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren.
13:17Aktualizovánopřed 24 mminutami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze vyšel Pochod pro život, akce má podle pořádající organizace Hnutí pro život zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Odpůrci pochodu se sešli na Jungmannově náměstí a následně někteří z nich zablokovali jeho trasu. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
před 1 hhodinou

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 3 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 10 hhodinami

Osvobození Brna předcházely těžké boje především na jih od města

V sobotu uplyne osmdesát let od osvobození Brna od nacistů. Ti sváděli tvrdé boje s postupující Rudou armádou už několik dní předtím v okolí města. Boje o Brno si vyžádaly mnoho obětí na životech. Zahynulo dvanáct set místních obyvatel, dvanáct tisíc rudoarmějců a sedm tisíc německých vojáků.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Šéfka zlínské hygieny údajně srazila motorkáře a ujela, resort žádá informace

Ministerstvo zdravotnictví se zabývá informacemi o možné dopravní nehodě ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové. Podle webu Seznam Zprávy srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Resort v pátek sdělil, že o nehodě neví a obrátí se kvůli tomu na policii. Pokud se informace potvrdí, ministr Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že ředitelka rezignuje.
před 20 hhodinami
Načítání...