Ostravu propojí s Prahou i světem další dva lety

Ostrava - Letecká společnost ČSA od dubna posílí spoje mezi regionálním letištěm Leoše Janáčka v Mošnově a Prahou. Oproti předchozímu letovému řádu přidá dva lety, které by měly navazovat na spoje z Letiště Václava Havla v Praze do světa, především do Soulu a do Helsinek, odkud pocházejí největší investoři Moravskoslezského kraje. Zkrátí se cestování i do dalších evropských měst.

Ředitel ČSA pro obchod a marketing Stanislav Zeman uvedl, že například do Bruselu, Amsterdamu nebo Düsseldorfu se teď cestující z Ostravy dostanou za tři až tři a půl hodiny. „Všechny destinace napojit nemůžeme,“ podotkl.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze


Změny v propojení s Prahou vyjednal vlastník letiště v Mošnově Moravskoslezský kraj na konci loňského roku. Aerolinie začaly zavádět nový letový řád v lednu. „Hned v prvních měsících jsme zaznamenali nárůst cestujících na lince Ostrava-Praha. A je to způsobeno především tím, že ČSA přizpůsobily své časy letů v Ostravě odletovým špičkám v Ruzyni,“ řekl ředitel Letiště Leoše Janáčka Pavel Schneider.

Moravskoslezský kraj nepřímo podpořil společnost ČSA tím, že si u ní zaplatil reklamu za necelých pět milionů korun. „Dlouhodobě máme vyčleněné peníze na reklamu, jedním z příjemců je společnost ČSA,“ potvrdil moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Mošnovské letiště obnoví tento týden také linku společnosti SmartWings do Paříže. Jediná další fungující linka do Londýna je podle vedení letiště zaplněna asi z devadesáti procent. Jinak létají z Ostravy jen pravidelné charterové lety, především do Středomoří.

Letiště v Mošnově, které patří od roku 2004 Moravskoslezskému kraji, bojuje se slabým letovým provozem. S pomocí peněz z Evropy kraj investoval stovky milionů do modernizace aeroportu, vybudoval novou odbavovací halu, v minulém roce vyměnil bezpečnostní techniku a stroje na zimní údržbu. Začala také stavba železničního spojení na letiště, která má být hotova na konci roku. Přes snahu o zvýšení konkurenceschopnosti letišti opět ubyli pasažéři. Oproti předchozímu roku loni poklesl objem přepravy lidí o deset procent.