Po boku Andersena se četlo až do svítání

Praha / Uherské Hradiště – Zalézt si pod peřinu s baterkou a číst až do ranních hodin podle průzkumu dnešní mládež příliš neláká. Alespoň pro páteční večer možná děti udělaly výjimku a přiklonily se k četbě. Přitáhnout pozornost nejmladších se snažil další ročník Noci s Andersenem, při níž se po celé republice otevřely desítky knihoven, kde se předčítaly pohádky či jiné dobrodružné příběhy. Akce vznikla v roce 2000 v Uherském Hradišti a za 14 let se rozšířila po celém světě.

S knihou u hlavy v pátek večer usínalo i 14 dětí v knihovně v Uherském Hradišti, kde celá tradice noci s Andersenem v roce 2000 vznikla. „Měli jsme tady na návštěvě sněhovou královnu, soutěžili jsme, četli jsme si, třeba právě Andersena. Děti si ale četly i knížky, které si vytáhly tady z regálů knihovny,“ popsala uherskohradišťskou Noc s Andersenem tamní knihovnice a jedna ze zakladatelek akce Hana Hanáčková. Které děti v knihovně přespaly musel určit los. „Zájem je velký a daleko převyšuje kapacitu knihovny, většinou pan ředitel vylosuje z došlých přihlášek,“ vysvětlila Hanáčková.

K akci se připojily i další knihovny v regionu. Kromě společného čtení a spaní ve spacáku lákaly i na noční dobrodružství. Třeba ve vyškovské knihovně si malí návštěvníci zahráli na detektivy, v Moravském Krumlově zase na Klapzubovu jedenáctku a městská knihovna v Kunovicích se proměnila v Divoký západ s kovboji a indiány.

Noc s Andersenem je oslavou Mezinárodního dne dětské knihy, který se slaví 2. dubna, v den výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Za čtrnáct let konání se k akci připojily instituce z Česka, Slovenska, Polska, ale i Chorvatska a České školy bez hranic v Londýně, Ženevě, Paříži, Drážďanech, Frankfurtu nad Mohanem, Sydney či Baltimoru.

Děti si braly čtení s sebou i do spacáků
Zdroj: ČT Brno

Hans Christian Andersen je i v roce 2014 symbolem kvalitní pohádky a dětského čtení vůbec. Noc v autorově společnosti má ty nejmladší motivovat ke čtení. Jeho tvorba dodnes rezonuje a otevírá otázku, nakolik má být dětská literatura opravdu dětská a kolik morbidity či dospělosti se do ní vkládá.

„V současném světě je spousta smutku i smrti, nakolik se to má promítnout do světa dětí a do jejich dospívání?“ ptají se odborníci. „Andersen přes pohádku ukázal, že svět je složitý mechanismus a ne vše tam dopadá dobře,“ uvedl programový ředitel Albatros media Ondřej Müller.

Ondřej Müller je ten, komu české děti mohou poděkovat za objevení Harryho Pottera. Právě on totiž četl už legendární dílo ve frankfurtském metru dívce přes rameno, příběh ho zaujal a následně se postaral o jeho přenesení do tuzemského prostředí.

Video Spoluzakladatelky Noci s Andersenem: Jdeme rodičům příkladem
video

Spoluzakladatelky Noci s Andersenem: Jdeme rodičům příkladem

Spoluzakladatelky Noci s Andersenem: Jdeme rodičům příkladem

S6: 05.04.2014

Vstup redaktora Josefa Kvasničky

Národní knihovna nedávno zveřejnila průzkum, který ukázal, že jen polovina dětí považuje knihu za dobrou zábavu. Noc s Andersenem nabízí jedinečnou zkušenost zažít něco napínavého, protože strávit noc v knihovně se poštěstí málokomu. Müller se domnívá, že každá drobnost dětem utkví v paměti a začínající čtenáři získají ke knížce dobrý vztah.

Neměl by se však podceňovat ani komiks. Ten už dnes platí za literaturu, a není tudíž ostuda, pokud ho někdo preferuje před klasikou. Existuje dokonce „andersenovský komiks“, z čehož lze usoudit, že spisovatel nepřestává inspirovat a zůstává atraktivní i v obrázkové podobě.

Které knihovny se do projektu zapojily, lze najít na oficiálních stránkách události.