
Jarní úklid začal na horách i pod nimi
Zatímco leckdy bývají Krkonoše počátkem dubna ještě pod mohutnou vrstvou sněhu, letos jezdí vleky už jenom v Peci pod Sněžkou a Janských Lázních, a to díky technickému sněhu. Přírodního už zbývá jen málo a pouze v nejvyšších polohách, a tak mohl začít jarní úklid. Kromě úklidu odpadků či odstraňování popadaných větví chodí dobrovolníci například také hrabat starou trávu. „Působí jako igelit na zahrádce. To znamená, že pod ní nic nemůže růst,“ vysvětlil mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Na loukách, kam s hráběmi zamířily děti z vrchlabského gymnázia, přitom mají růst vzácné rostliny, které dělají Krkonoše Krkonošemi – například prstnatec bezový.
Jediný takový úklid „honorovaný“ například opékáním buřtů ušetří správě národního parku i statisíce korun.
Ve městech o úklidové brigády zájem není
Zatímco do Krkonoš přijíždějí počátkem jara stovky dobrovolníků, ve městech je situace horší. O brigády zájem není, a tak se musí radnice poohlížet jinde. Hlavním zdrojem pracovníků pro úklid jsou pracovní úřady, které obcím nabízejí dlouhodobě nezaměstnané lidi. „Pomáhají nám ještě osoby, které vykonávají trest v rámci obecně prospěšných prací,“ uvedl koordinátor práce dlouhodobě nezaměstnaných z klatovské radnice Luboš Matějka.
V menších obcích nejčastěji uklízejí zaměstnanci radnic či technických služeb. Organizované brigády již nefungují. „Do budoucna bychom chtěli požádat v rámci dotačních titulů o menší zametací vůz,“ poznamenal starosta Kvildy Václav Vostradovský (STAN). Práce je přitom často hodně, například v horských obcích, kde se v zimě nesmí solit, je třeba ze silnic odstranit hromady štěrku.