Místo 30 milionů zaplatil Hradec za parkovací dům 75

Hradec Králové – Již druhé obvinění si vyslechl někdejší náměstek královéhradeckého primátora Josef Malíř kvůli zakázkám z doby svého působení v čele města. Kromě údajně předražené rekonstrukce zimního stadionu ho policie podezírá, že připravil město až o 45 milionů, když zařídil, aby od soukromé firmy odkoupilo parkovací dům. Zaplatilo za něj více než dvojnásobek obvyklé ceny.

Video Při koupi parkovacího domu zaplatilo město přes milion za každé parkovací místo
video

Při koupi parkovacího domu zaplatilo město přes milion za každé parkovací místo

Zatímco smlouvou na opravu zimního stadionu v Hradci Králové se již začne zabývat soud (více o případu zde), vyšetřování okolností koupě parkovacího domu má ještě plně v rukou policie. Zabývá se především cenou, kterou město za dům – dnes prázdný – zaplatilo, avšak se stavbou je problémů mnohem více. Mezi nimi i fakt, že uvnitř téměř nikdo neparkuje.

Hradec Králové zaplatil za parkovací dům 75 milionů korun. Brzy se ukázalo, že stavba stála pouze 30 milionů a zbytek si nechala zprostředkovatelská firma jako provizi. Vzápětí skončila v likvidaci a peníze tak zmizely. Protikorupční policie po dvou letech vyšetřování nakonec obvinila někdejšího primátorského náměstka Josefa Malíře, který odkoupení parkovacího domu prosadil, že město připravil o 45 milionů. „Kriminalisté našeho útvaru obvinili jednu osobu a to z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby,“ upřesnil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Bývalý náměstek primátora Josef Malíř:

„S obviněním, tak, jak bylo podáno, samozřejmě nesouhlasím. Důvody jsme uvedli ve stížnosti, kterou podal můj právní zástupce. Uvidíme, jak se to bude dále vyvíjet.“


Kvalita samotného parkovacího domu přitom v žádném případě neodpovídá výjimečné ceně, kterou za něj Hradec Králové zaplatil. Dovnitř zatéká, v žádném patře přitom není odvodnění. „Je jednoznačně vidět, že je špatně provedená izolace. Stavba je pomalu zralá na dost velkou repasi,“ shrnul stav budovy opoziční zastupitel Lubomír Štěpán (KSČM).

K samotnému účelu, k němuž byl postaven, potom parkovací dům také dobře neslouží. Kvůli nevyřešeným majetkovým vztahům tam město řidiče pustit nemůže, ale v době, kdy ho spravovala firma ISP, která se v Hradci Králové stará o parkování, si uvnitř pořídilo stání pouze sedm lidí. Ty ostatní odradila i nedostatečná velikost parkovacích míst. „Parkovací místa, která tady jsou, jsou kategorie A1. To je to nejmenší parkovací místo tak pro trabanta nebo škodu 100,“ nastínil Lubomír Štěpán.