
V obavách ze spekulantů chystají Obrnice nákup zabavených bytů
Jedna z obrnických místních částí se jmenuje Chanov. Nad ní se tyčí stejnojmenné sídliště, které ovšem patří do mosteckého katastru a svého času bylo známé jako největší ghetto v Česku. Jeho blízkost i příklady dalších měst v Ústeckém kraji, kde se prázdné bytové domy ze dne na den proměnily v ubytovny, kam majitelé sestěhovali problematické nájemníky z jiných svých objektů, přivedl obrnickou radnici k rozhodnutí odkoupit prázdné byty. Ty jsou v Obrnicích po exekucích původních vlastníků k prodeji. „Zastupitelstvo nám toto zplnomocnění schválilo. Na byt je to do 100 tisíc korun,“ uvedla starostka Drahomíra Miklošová (ODS).
Obec ale nemá konkrétní plány, co si s byty, které chce zakoupit v nadcházející dražbě, počne. Pro jeden z nich by starostka chtěla zkusit najít vhodné nájemníky. „Naší snahou bude umístit do toho bytu nájemníky, kteří budou schopni platit nájemné,“ poznamenala Miklošová. V dalším bytě obyvatelé stále žijí a sami doufají, že se s obcí dohodnou na podmínkách dalšího pobývání.
Blansko čeká referendum o budoucnosti odkoupeného hotelu
Že prázdné byty mohou městu zůstat i léta, však ukazuje příklad Blanska. V obavě, aby se z něj nestala ubytovna, zakoupilo město již v roce 2011 bývalý hotel Dukla v centru. „Záměr měl podporu místních, kteří si nepřáli, aby na místě vznikla ubytovna páté kategorie, nebo dokonce ghetto,“ uvedl po dražbě místostarosta Jiří Crha (ODS). Hotel je prázdný i dnes. Radnice za něj zaplatila 30,5 milionu korun s předpokladem, že se brzy podaří najít investora, který budovu zrekonstruuje a bude se svolením radnice dále využívat. Nikdo se však neobjevil.
Vedení města proto nyní začalo uvažovat o tom, že se město o hotel postará za své – buď ho zrekonstruuje, nebo zbourá. Zastupitelstvo bude v červnu hlasovat o případném konání referenda, ve kterém by občané měli rozhodnout, kterou variantu má město zvolit. „Podle jejich rozhodnutí pak vyčleníme peníze v rozpočtu na příští rok na případné práce či demolici,“ uvedl starosta Ivo Polák (ČSSD). Referendum by se mělo uskutečnit na podzim současně s komunálními volbami.
Ubytovna v centru – v Bystřici pod Hostýnem se problém jen rozrůstá
Příkladem, co se stane, když v centru města vznikne ubytovna, může být Bystřice pod Hostýnem. Proměnil se v ni bývalý hotel Podhoran, který přímo sousedí s radnicí. Starousedlíci si začali stěžovat na rostoucí kriminalitu a vandalismus, lidé z ubytovny zase hovořili o tom, že se na každém kroku setkávají s odmítáním a rasismem. Město se nyní snaží budovu odkoupit, dlouhodobě se ale nedokázala se současným vlastníkem shodnout na ceně. Jednáním o budoucnosti Podhoranu se navíc začala zabývat policie, která obdržela anonymní trestní oznámení o korupčním jednání města při snaze o koupi ubytovny. Starosta Zdeněk Pánek vzápětí na neznámého autora podal trestní oznámení pro křivé obvinění a pomluvu.