Sasko staví hráz proti přívalu českého pervitinu

Berlín – Nový plán boje proti pervitinu pronikajícímu z českých varen představilo Sasko - posílí policejní hlídky u českých hranic a na středních školách začnou pracovat zvláštní poradci. Německá spolková země také hodlá zapojit lékaře do odhalování závislých na droze.

Příhraniční kontroly se více zaměří na pašování pervitinu z Česka, Němci přitom počítají se spoluprací s českými kolegy. V saském vnitrozemí si pak policisté vezmou do hledáčku vloupání, která mají na svědomí drogově závislí ve snaze opatřit si peníze na další dávku.

Gram pervitinu vyjde na saském trhu zhruba na 80 eur (2 200 korun). „Pro závislého to je denní dávka. Jeho závislost ho tak měsíčně stojí kolem 2 tisíce eur (55 000 korun),“ podotkl saský ministr vnitra Markus Ulbig. Zároveň si uvědomuje, že se region v boji s drogou nemůže soustředit jen na restrikce. „V Sasku funguje drogový trh a je tady poptávka (po pervitinu). Když zadržíme jednoho dealera, obslouží tuto poptávku někdo jiný,“ dodal. Spolková země proto ve zveřejněném plánu počítá s rozšířením preventivních opatření, která by měla omezit zájem uživatelů o drogu.

V rámci rozsáhlé informační kampaně chtějí úřady varovat před zdravotními riziky „perníku“. Do všech středních škol by měli nastoupit zvláštní poradci, kteří pomohou učitelům i rodinám vyhýbat se rizikovým situacím, ve kterých by se žáci mohli k pervitinu dostat. Praktičtí lékaři by také podle plánu saské vlády měli hlásit úřadům podezření na to, že některý z pacientů pervitin užívá, aby bylo možné co nejdříve zahájit odvykací kúru.

Český pervitin představuje pro Německo stále větší problém:

  • Jen loni začalo tuto drogu užívat 2 750 Němců, což je rekordní počet nových uživatelů.
  • Úřady v celém Německu v roce 2013 zabavily 77 kilogramů pervitinu, o tři procenta více než v roce předešlém.
  • Podle ústředního kriminálního úřadu (BKA) pochází většina drogy na německém trhu z českých laboratoří.
  • Tvrdý postup proti výrobcům pervitinu v pohraničí slíbil i český ministr vnitra Milan Chovanec. Primárně se chce česká strana zaměřit na asijské tržnice, které jsou považovány za hlavní distribuční místo pervitinu.
Video Protidrogový koordinátor: Ve spolupráci musíme přidat
video

Protidrogový koordinátor: Ve spolupráci musíme přidat