Vítr shazoval hnízda. Záchranné stanice pro ptáky hlásí plno

Brno - Vytrvalý déšť a silný vítr o víkendu nepáchal škody jen na budovách a porostech, ale také ve zvířecí říši. Záchranné stanice jsou plné ptáků, kteří přišli o svá hnízda nebo se nějakým způsobem zranili.

V brněnském Ptačím centru skončila o víkendu i pětice mláďat puštíků. První pomoc nalezeným dravcům sice poskytl hajný, protože je ale nezákonné držet tyto tvory doma, útočiště nakonec našli v záchranné stanici Zdeňka Machaře.

Péče o nejmenší mláďata je při špatném počasí velmi náročná. „Mládě je obvykle úplně promoklé, zesláblé a hladové. V takovým případě se musí dát do inkubátoru, kde se zahřeje a usuší. Musí se zavodnit glukózou a pak se podle jeho síly může začít s krmením,“ popsal náročný proces Machař.

O víkendu museli jen v brněnském centru ošetřit asi padesátku ptáků. Většinu z nich už záchranáři vypustili, zůstalo jen deset nejmenších mláďat, která zůstanou, dokud nenaberou dost síly. Teprve pak se i ona vrátí do přírody.

Video O nárůstu počtu zraněných ptáků hovoří ornitolog Zdeněk Machař
video

O nárůstu počtu zraněných ptáků hovoří ornitolog Zdeněk Machař

Lesníci sčítají škody po velké vodě

Škody už sčítají také lesníci na Rožnovsku. „V městských lesích leží asi tisíc kubíků dřeva, odhadovaná škoda je 2 miliony korun. Veškeré škody zatím nemáme monitorovány, nedostali jsme se totiž do všech lokalit,“ připustil jednatel Městských lesů Rostislav Polášek.

S úklidem popadaných stromů začnou lesníci, teprve až uschne příjezdová cesta. „Jakmile dojde k odtěžení, tak se podíváme na vzniklé škody, vyčíslíme je a začneme jednat s pojišťovnou,“ uvedl mluvčí Rožnova pod Radhoštěm Tomáš Gross. Účet za rozvodněnou Bečvu i divoký vítr chce znát město na konci května.

Jasno v tom, o co přišli, už naopak mají ve Valašském muzeu v přírodě. „Nejvíce poškozena byla zvonička z Lužné. Celkové škody se pohybují v řádu desítek tisíc korun,“ vypočítal náměstek Valašského muzea v přírodě Radoslav Vlk. Tady dřevo z 23 padlých stromů použijí na topení ve skanzenu.