Rekonstrukci libereckých lázní prověří policie, byla prý předražená

Liberec – Rekonstrukce libereckých lázní sice získala hlavní cenu Grand Prix architektů, teď se o ní ale začíná zajímat policie. Zakázka prý totiž byla zhruba o 50 milionů předražená. Nezisková organizace „Krajské protikorupční pracoviště“ proto podalo žalobu na vedení města Liberec, ROP Severovýchod a také antimonopolní úřad. Zástupci veřejné správy prý umožnili nepřípustnou spolupráci mezi uchazeči o zakázku, což znamenalo vyšší cenu, uvedl za protikorupční organizaci Jaroslav Tauchman. 

Impulzem prověřování zakázky protikorupční organizací bylo podle něj nedávné zatýkání na libereckém pracovišti ROP Severovýchod v souvislosti s jiným evropským projektem. Dva vedoucí pracovníci jsou kvůli podezření z korupce ve vazbě. „Už předtím jsme měli podněty, že na tom úřadu není všechno v pořádku, když tam ale začala protikorupční policie zatýkat, byl to jeden z impulzů, proč jsme si celou dokumentaci kolem lázní projeli a zjistili jsme tam chyby,“ vysvětlil Tauchman. 

Rekonstrukce městských lázní skončila loni v létě a patřila v Liberci k největším projektům spolufinancovaným z evropských fondů. Na její předražení upozorňovala opozice už před dvěma lety. Stavbu zajišťovala pardubická firma Chládek a Tintěra, která zvítězila ve veřejné soutěži s cenou 299,5 milionu korun bez DPH. Část zakázky pro ni jako subdodavatel zajišťovala firma Syner, která byla rovněž účastníkem výběrového řízení. To bylo v rozporu s podmínkami veřejné soutěže. 

„Zjistili jsme, že tato podmínka už ve smlouvě s dodavatelem stavby chybí,“ řekl analytik Miroslav Kroutil. Právě úzká spolupráce a dohoda firem mohla být podle něj důvodem, proč byla cena zakázky v soutěži tak vysoká. Do soutěže se přihlásily jen tři firmy s nabídkovými cenami, které se lišily jen velmi málo. „Rozpětí mezi nejnižší a nejvyšší nabídkou je jen kolem dvou procent,“ upozornil Kroutil. Podle něj to umožnila špatná práce orgánů, které měly zakázku kontrolovat.

Město i ROP nedostatečné kontroly odmítají

Podle náměstka liberecké primátorky Jiřího Rutkovského (USZ) ale proběhly kontroly ze strany poskytovale dotace i všechny další kontroly. Také ROP Severovýchod pochybení odmítá: „My zásadně odmítáme, že bychom jen nečinně přihlíželi, ostatně tento fakt naznačují i kroky spojené s kontrolou, které jsme jako úřad učinili,“ uvedla mluvčí úřadu Silvie Špryňarová. 

Také společnost Syner odmítla, že by se na ceně zakázky domlouvala: „Naše společnost žádnou kartelovou dohodu neuzavřela. (…) Takové tvrzení považujeme za účelovou a manipulativní lež,“ uvedl pro ČT mluvčí Syneru Ondřej Paclt. Firma Chládek a Tintěra věc odmítla komentovat.

Video Na rekonstrukci libereckých lázní padá stín pochybností
video

Na rekonstrukci libereckých lázní padá stín pochybností

Že jsou lázně předražené, se spekuluje od samého počátku stavebních prací, existují dokonce dva odborné posudky, podle kterých měla být cena o 50 milionů korun nižší. Až třetí posudek předražení vyvrátil. Jenže kritici ho teď zpochybňují. Za dokumentem totiž stojí stejný člověk, který už sedí ve vazbě kvůli manipulacím s jinou zakázkou, kvůli které policie obvinila osm lidí.