Socha chlapce přijela do Lidic. Zavraždili ho před 72 lety

Lidice (Kladensko) – Jeden ze zavražděných chlapců, jejichž sochy stojí v lidickém památníku, je teď na místě 72 let staré tragédie dvakrát. Sochařka Marie Uchytilová, která se svým manželem vznik sousoší iniciovala a v sádře vytvořila, totiž udělala hliněnou kopii jedné sochy. Nedávno se ji podařilo rozpoznat v jedné pražské škole, která potom sochu památníku darovala.

2 minuty
Do Lidic přicestovala socha chlapce
Zdroj: ČT24

Dva ředitelé přinesli do Lidic sochu zdejšího chlapce zavražděného v roce 1942. Po převozu z pražské školy, kde až nedávno zjistili, jak významné dílo mají, byl chlapec pečlivě zabalený, ale také poškozený. Nejprve proto putoval do depozitáře. Podle kurátorky lidické sbírky Lubomíry Hédlové bude třeba opravit jeho podstavec. Potom socha dostane důstojné místo v lidické galerii. „Ráda bych ji umístila do zvláštní místnosti, kterou zde máme určenou právě pro nové akvizice,“ řekla Lubomíra Hédlová.

Sochařka dílo darovala škole

Autorka sádrových soch 82 zavražděných lidických dětí Marie Uchytilová věnovala obzvláštní pozornost jednomu malému chlapci. Jeho sošku vytvořila znovu z pálené hlíny. „Sochu chlapce vytvořila na přelomu 70. a 80. let,“ uvedla dcera sochařky Sylvia Klánová. Marie Uchytilová potom sošku věnovala základní škole Bítovská v Praze 4. Uchytilová v závěru života začala sochy odlévat do bronzu, po její smrti v práci pokračoval její manžel J. V. Hampl, ale prostředky na odlití všech soch a jejich umístění v památníku se podařilo sehnat až ve druhé polovině 90. let. V sousoší stanul i chlapec, jehož druhá verze ale zůstávala ve škole jako dekorace ředitelny.

Socha lidického chlapce dlouho zdobila ředitelnu pražské školy
Zdroj: ČT24

Až do roku 1989 byla soška chlapce součástí síně pokrokových tradic Prahy 4 známé jako rudý koutek. Po revoluci ji ale škola zrušila a sochu přestěhovala do ředitelny. Dlouho si však nikdo neuvědomoval, jak cenné dílo pracovnu zdobí. Nakonec však sama škola oslovila Památník Lidice. „Rozhodli jsme se oslovit památník a tu sochu věnovat,“ přiblížil ředitel ZŠ Bítovská Michal Novák.

Vzpomínka na události staré 72 let

Alespoň symbolicky je tak doma jedno z dětí, jejichž zavraždění se stalo v průběhu války snad největším symbolem nacistických zločinů. I když Lidice zdaleka nebyly jedinou vyvražděnou obcí, i když nacisté zabíjeli lidi po milionech a navíc rozpoutali nejzhoubnější válku v lidské historii, vypálení a vyvraždění pětisethlavé středočeské obce vzbudilo ve světě mimořádnou odezvu – snad přese vše nebylo tolik neuvěřitelné jako zkazky o vyhlazovacích táborech.

Osm desítek a dvě lidické děti, které sousoší připomíná, ovšem nezemřely doma – byly odvezeny do Chelmna, kde zahynuly v nákladním automobilu upraveném pro zabíjení výfukovými plyny. Ze 105 dětí mladších 15 let, které do 10. června 1942 vyrůstaly v Lidicích, zemřelo i dalších šest, které byly odeslány do kojeneckého ústavu. Jenom sedmnáct dětí vybraných k tzv. převýchově v německých rodinách se tak dožilo května 1945.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 6 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 13 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 14 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 22 hhodinami

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
včera v 17:15

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
včera v 16:37

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
včera v 12:46
Načítání...