Policie na celém území republiky zajišťuje podklady k IT zakázkám

Olomouc - Policisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality zasahovali na radnicích v Olomouci, Přerově a Zlíně, na olomouckém i zlínském krajském úřadu a dalších místech republiky. V Olomouci provedli prohlídku také ve firmě bratra senátora Martina Tesaříka Josefa - Tesco SW. Policisté na celém území republiky sbírají podklady k zakázkám na využití informačních technologií, provedli 40 prohlídek, nikoho zatím neobvinili.

Podle MF DNES jde policii o projekty spojené s výzvou 09, kterou v roce 2010 vypsalo ministerstvo vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic. Dotace byla určena pro statutární města, rozdělila se mezi ně zhruba miliarda korun z evropských fondů.

Dozorující státní zástupce z Vrchního státního zatupitelství v Olomouci Petr Šereda uvedl, že policie zatím nechystá nikoho zadržet nebo obvinit. „Akce má celostátní charakter. Policisté provedli asi 40 prohlídek. Zatím shromažďují důkazní materiál, dokumenty a data z počítačů, který budou dále vyhodnocovat,“ uvedl Šereda. Odmítl komentovat, v jaké fázi je prověřování, nesdělil ani, jakého trestného činu by se měla akce týkat.

Video Policejní zásah napříč Českem
video

Policejní zásah napříč Českem

Mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá informovala, že protikorupční policie požádala při zajišťování důkazů o pomoc primátora města Martina Majora z ODS, který jim ji poskytl. Zdůraznila, že vedení města si není v souvislosti s čerpáním peněz z Integrovaného operačního programu, který policii zajímá, vědomo žádného pochybení. „Zatím ani není vůbec zřejmé, zda se jedná o prověřování v rámci magistrátu, anebo centrálního orgánů státní správy,“ doplnila Štědrá.

Policisté v uniformách i v civilu zamířili hned ráno na odbor informatiky, který sídlí v nové budově olomouckého magistrátu v Hynaisově ulici. Zaměřili se na zaměstnance informačních technologií, které odstavili od počítačových systémů.

Integrovaný operační program

Integrovaný operační program, který v roce 2007 schválila Evropská komise, je zaměřený na řešení společných regionálních problémů v oblastech infrastruktury pro veřejnou správu, veřejné služby a územní rozvoj: rozvoj informačních technologií ve veřejné správě, zlepšování infrastruktury pro oblast sociálních služeb, veřejného zdraví, služeb zaměstnanosti a služeb v oblasti bezpečnosti, prevence a řešení rizik, podporu cestovního ruchu, kulturního dědictví, zlepšování prostředí na sídlištích a rozvoj systémů tvorby územních politik. Řízením programu je pověřeno ministerstvo pro místní rozvoj.


Policie zasahovala také na radnici v Přerově, kde zabavila počítač i primátorovi Jiřímu Lajtochovi z ČSSD, na olomouckém i zlínském krajském úřadu a na dalších místech po celé republice. Také ve Zlíně podle mluvčího radnice Zdeňka Dvořáka prověřovala zakázky z oblasti výpočetních technologií, a to od roku 2009. Kriminalisté si vyžádali některé dokumenty, které jim magistrát ihned poskytnul. Zajímali se zejména o podklady k takzvanému e-governmentu, což je elektronický projekt pro úřady.