Chrudimský spor dal lidem bez advokátů šanci na náhrady

Chrudim – I lidem bez advokáta náleží paušální náhrada výdajů. Rozhodl tak Ústavní soud, na který se obrátil chrudimský soudce. Rozhodoval o žádosti ženy, která chtěla mít nárok na stejnou paušální náhradu, jako si účtují advokáti. Verdikt uvítaly také obce, kterým připadne odměna například za zastupování svých občanů s omezenou způsobilostí k právním úkonům.

Video Chrudimský spor dal lidem bez advokátů šanci na paušální náhrady
video

Chrudimský spor dal lidem bez advokátů šanci na paušální náhrady

Advokáti dostávají za své služby u soudních řízení paušální odměny 300 korun napříkad za poštovné, kopírování, telefonování či rešerše informací. „V běžném řízení účtuje advokát tři až pět úkonů. Může jít i o desítky úkonů,“ upozornila advokátka Gabriela Vilímková. Lidé, kteří se zastupovali sami, však dosud nárok na podobné náhrady neměli. Nyní by se to mělo změnit díky sporu v Chrudimi.

Soudce Hynek Baňouch přiznal ženě žalované kvůli deset let starému dluhu – která spor vyhrála – náhradu, o niž požádala. „Řekla: Žádám, aby byla žalobci uložena povinnost uhradit mi 500 korun jako náhradu za to, co jsem musela vynaložit, abych se žalobě ubránila. Já jsem tuto náhradu přiznal,“ shrnul soudce. Vzhledem k nevoli odvolacího soudu se případ dostal do Brna, kde Ústavní soud nárok na náhradu potvrdil. „Aby byla respektována rovnost účastníků řízení, obecné soudy mohou i nezastoupeným účastníkům přiznávat paušální náhradu nákladů,“ uvedla ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

Možná více než pro lidi, kteří se zastupují sami, jsou nově zavedené náhrady zajímavé pro obce. Ty musí zastupovat lidi zbavené svéprávnosti a dosud tak také činily bez nároku na náhradu nákladů. To se teď změní.