Středočeský kraj chce koupit přerovský zámek, bude tu muzeum

Přerov – Radní Středočeského kraje rozhodli o koupi zámku v Přerově nad Labem. Český rozhlas, který památku vlastní, ji využíval jako archiv, v současnosti je ale prázdná. Z renesanční vodní tvrze v centru obce chce kraj do dvou let vytvořit muzeum.

Pro Český rozhlas představuje zámek nadbytečný majetek, který nevyužívá. Znamená pro něj pouze náklady na údržbu. „Chtějí ho prodat, ale dali kraji exkluzivitu, aby se mohl vyjádřit v rámci prodeje,“ přiblížil středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Interiéry včetně rytířského sálu, salonků i sklepení se nacházejí v dobrém stavu. Rozhlas nechal před lety historickou stavbu opravit. Kraji by stačilo pouze vyměnit rozvody elektřiny nebo vody.

Opozice je proti

Opoziční krajští zastupitelé ale považují nákup zámku za zbytečný. „Rada kraje by měla přinést velmi silné argumenty, proč tento majetek potřebuje a proč ho chce koupit, jinak je to další neefektivní nakládání s finančními prostředky,“ tvrdí předseda kontrolního výboru Jan Skopeček (ODS).

Video Středočeský kraj chce koupit přerovský zámek
video

Středočeský kraj chce koupit přerovský zámek

Cena zámku by se mohla pohybovat okolo 20 milionů korun. Pokud ho Středočeský kraj opravdu koupí, vznikla by tu zřejmě pobočka Polabského muzea. Kraj hodlá přerovský zámek koupit i přesto, že už vlastní Zámek Buštěhrad, s nímž si neví rady. Dál chátrá a hejtmanství ho chce prodat. Že by se v Přerově situace opakovala, se vedení kraje neobává.

Krajská správa usiluje o přerovský zámek už od roku 2009. Jednání několikrát zdrželi restituční nároky církve a soukromí zájemci. Pokud kraj opravdu památku koupí, otevřít veřejnosti by se mohla do dvou let.