Sesunutou silnici zpevní piloty. Autům se otevře v prosinci

Dolní Věstonice - Dělníci pracují na sanaci svahu v Dolních Věstonicích. Následkem silných zářijových dešťů se svah, na kterém leží krajská silnice, sesunul. Cesta mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi je tak už téměř dva měsíce uzavřená a auta musí využívat provizorní cestu v polích. Na nově zpevněnou silnici by se řidiči mohli vrátit už v prosinci.

Dvacet metrů. Tak hluboko teď dělníci umisťují mikropiloty, které mají zpevnit svah v Dolních Věstonicích. „Z mikropilot se vytvoří taková stěna. Celkem jich tam bude 34 ve dvou řadách. Potom bude vybetonovaná takzvaná převážka,“ popsal stavební práce vedoucí břeclavské oblasti jihomoravské Správy a údržby silnic Ladislav Hádlík. Teprve na betonový základ přijde nová vrstva vozovky.

Stavbaři musí zpevnit téměř 34 metrů dlouhý úsek silnice, pod kterým ujel svah. Hotovo by mělo být do konce listopadu, od prosince už se po silnici opět projedou řidiči. Samotný svah ale příští rok ještě čeká dlouhodobé zpevnění. „Česká geologická společnost udělá průzkum celého okolí sesuvu a navrhne definitivní řešení,“ dodal Hádlík s tím, že opravy vyjdou na 8 milionů korun. Dolní Věstonice s Pavlovem zatím spojuje provizorní cesta, kterou nechal Jihomoravský kraj vybudovat v polích mezi obcemi.

Video V Dolních Věstonicích zpevňují svah
video

V Dolních Věstonicích zpevňují svah

V Dolních Věstonicích zpevňují svah

Události: Svah ve Věstonicích zpevňují mikropiloty

Svahy na jižní Moravě začaly ujíždět vlivem silných zářiových dešťů. Jako první se utrhl právě věstonický svah, který 14. září zasypal dva karavany v rybářském kempu. Jedna žena byla zraněna a na silnici, která v sesutém svahu vede, se objevil zákaz vjezdu.

Už o den později hasiči evakuovali v obci Strachotín obyvatele asi deseti rodinných domů. I nad nimi začal po deštích ujíždět svah. Podobné problémy se později objevily také v Bulharech, i tam čekala několik rodin evakuace. Sesuvy si vyžádaly nasazení stovek hasičů a desítek kusů techniky včetně speciální. V postižených obcích byl vyhlášen stav nebezpečí. Všechny hrozby už hasiči stihli odstranit.