Nad Ostravskem se opět rozprostřel smog

Ostrava – Meteorologové vyhlásili v noci na dnešek pro velkou část Moravskoslezského kraje smogovou situaci. Platí pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko kromě Třince a okolí. V dalších oblastech jako Bruntálsko, Novojičínsko a Opavsko je ovzduší znečištěné méně.

Smogovou situaci meteorologové vyhlašují vždy, když dva dny po sobě překračují čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový.

„Lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečným onemocněním, starším osobám a malým dětem doručujeme zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení,“ informoval Petr Drobek z ostravské pobočky ČHMÚ.

Meteorologové také žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli. „Emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích,“ upozornil Drobek.

Na území Moravskoslezského i Olomouckého kraje se dnes ráno pohybovaly hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu mezi 30 a 121 mikrogramy na metr krychlový. Nejvyšší hodnotu zaznamenala stanice v Ostravě-Zábřehu. Situace by měla být podobná i odpoledne.

Kvalita ovzduší bývá v regionu zhoršená hlavně na podzim a v zimě. Na znečištění se podílí průmysl, doprava i topení v domácnostech, část škodlivin podle odborníků pochází rovněž ze sousedního Polska.