Policie obvinila muže za kupčení s hlasy. Tentokrát v Litvínově

Litvínov – Policie dnes obvinila čtyřiadvacetiletého muže za kupčení s hlasy v Litvínově na Mostecku. Měl podle ní desítkám sociálně slabých nabízet výměnou za hlas peníze a večerní zábavu s občerstvením zdarma. Výsledky litvínovských voleb, podle kterých už je složené nové zastupitelstvo, u soudu nikdo nezpochybnil.

„Čtyřiadvacetiletý muž z Teplicka byl obviněn ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Podle kriminalistů nabízel desítkám osob za volbu jisté politické strany určitou finanční částku a pozvání na večerní zábavu s občerstvením zdarma,“ sdělila krajská policejní mluvčí Alena Bartošová a dodala, že v případě odsouzení hrozí muži trest od šesti měsíců do tří let vězení.

Podle policie nabízel muž obyvatelům sídliště Janov výměnou za hlas 200 korun. V místním klubu se v první den voleb konala romská zábava, na které se údajné nakupování hlasů voličů mělo domlouvat. Podnik hlídali policisté, kteří namátkově kontrolovali i přicházející. „Jídlo a pití bylo zdarma. Ptali jsme se, kdo to organizuje a jestli je potřeba na to přispět nějakými penězi. Prý ne. Kupčení jsme neviděli,“ řekl už dříve jeden z účastníků.

A právě ve dvou okrscích na sídlišti Janov posléze ve volbách výrazně uspěla ČSSD, kdy získala 47,2, respektive 58,28 procenta hlasů. Celkový zisk v Litvínově přitom měla 13,66 procenta. O kupčení s hlasy se ve městě spekulovalo už v roce 2010, ale důkazy, které by to potvrdily, se nenašly.

Kupčení se prověřuje i na dalších místech

Kromě Litvínova prověžuje podle Bartošové policie kupčení i na dalších sedmi místech v Ústeckém kraji. Jde o Rumburk, Šluknov, Chomutov, Kadaň, Bílinu, Malé Březno na Mostecku a Ústí nad Labem. „Ve všech přijatých podnětech nadále vyslýcháme osoby, shromažďujeme důkazy a vyhodnocujeme již získaný materiál. Úkony trestního řízení jsme zahájili v případech týkajících se šesti měst,“ doplnila Bartošová.

Litoměřický soud už za kupčení s hlasy potrestal padesátiletého muže trestem odnětí svobody na devět měsíců s podmínečným odkladem na 18 měsíců. Muž podle obžaloby nabízel před volbami třem lidem u lovosické ubytovny pro sociálně slabé odvoz k volební místnosti a 500 korun za hlas pro určité volební uskupení. Z policejního vyšetřování vyplývá, že oslovení lidé nabídku odmítli.