Karlovarský kraj se brání proti pokutě za propisky

Karlovarský kraj – Vybral Karlovarský kraj propagační propisky a deštníky v souladu s předpisy Evropské unie? Existují vůbec pravidla, jak správně vybírat propagační předměty s logem dotačních programů? Tyto problémy momentálně řeší v Karlových Varech. Byť jsou propagační předměty zdánlivou maličkostí, kraj kvůli nim teď musí vrátit dotaci a ještě zaplatit pokutu – v součtu téměř 1,5 milionu korun. Kraj se ale brání a proti pokutě podává správní žalobu.

Propagační předměty jako propisky, bloky, deštníky a batohy – zdánlivé drobnosti, ale momentálně „horký brambor“ pro Karlovarský kraj. Propagační předměty jsou totiž povinnou součástí projektů dotovaných z Evropské unie. Za tři projekty, které se týkaly vzdělávání ve školách, musí teď Karlovarský kraj vrátit dotace a zaplatit i pokutu.

Šlo o tyto dotační projekty

  • Vzdělávání učitelů
  • Vzdělávání studentů
  • Školský portál

V případě těchto projektů totiž podle finančního úřadu nebyly při výběru dodavatele propagačních předmětů přesně stanoveny vlastnosti, které mají mít, a vybíralo se podle subjektivního hodnocení.

Generální finanční ředitelství sice nesmí výsledky kontroly komentovat – zakazuje mu to daňový řád – ale v kontrolní zprávě uvádí, že postup při hodnocení nebyl učiněn jednoznačným, průhledným a srozumitelným způsobem.

Výňatek ze zprávy o daňové kontrole:

…postup při hodnocení podle kritéria „Estetická a kvalitativní úroveň dodaných vzorků“ nebyl učiněn jednoznačným, průhledným a srozumitelným způsobem…

Zdroj: Karlovarský kraj

Krajská komise, která má 5–7 členů, reklamní předměty vybírala ze vzorků, kterým přidělovala body. Eva Valjentová (KSČM), náměstkyně hejtmana Karlovarského kraje k tomu uvedla: „Výběrové řízení nelze postavit jenom na ceně. Musíte koukat, co vám dodavatel nabízí, jakou kvalitu tiskovin, případně dalšího zboží nebo produktů. Existují tabulky, váhy, to znamená každý člen hodnotící komise dá své body a pak v souhrnu výpočtu váha těch bodů ovlivní samotné hodnocení.“

Finanční úřad napadl transparentnost výběrového řízení. Podle kontrolorů nebylo přesně popsáno jak mají předměty vypadat. K tomu náměstkyně hejtmana Eva Valjentová (KSČM) uvedla: „Co chceme od propisky? Aby psala, aby působila dobře, aby se mi nerozlomila v ruce, samozřejmě na to není nějaký předpis.“ A Petr Navrátil (ČSSD), předseda Regionální rady ROP Severozápad k tomu dodává: „Je to velmi striktní výklad zákona o zadávání veřejných zakázek, který není vůbec obvyklý v západní Evropě, my jsme papežštější než papež.“

Krajské radní pokuta překvapila. Tvrdí, že jim nikdo nedokázal vysvětlit jak přesně má například propiska vypadat. Petr Navrátil (ČSSD), předseda Regionální rady ROP Severozápad popsal záludnost takového rozhodování: „Jak přesně chcete specifikovat takovéto reklamní předměty? Můžete na nich specifikovat maximálně barvu, případně logo, ale v rámci ceny chcete dostat krásnou tužku, ale ve skutečnosti dostanete třeba nějakou úplně obyčejnou.“

Podle Petra Navrátila se proto ve výběrových řízeních používá subjektivní hodnocení, protože přesnou technickou specifikaci ani nelze udělat. „Je to nedokonalost dnešního zákona. A myslím si, že u takovýchto menších zakázek by naopak to hledisko subjektivní mělo být výrazně významnější, než je dnes,“ uzavřel Petr Navrátil. Eva Valjentová (KSČM), náměstkyně hejtmana Karlovarského kraje dodala: „Poslední dobou mám pocit, že auditoři, kontroloři víceméně hledají důvod, aby ho našli.“

Odpuštění pokuty finanční úřad už zamítl. Karlovarský kraj proti rozhodnutí podal správní žalobu. Soudit se tak chce kvůli samotné podstatě pokuty.

Pokuta kvůli propagačním předmětům (zdroj: ČT24)