Pod Pradědem v Jeseníkách hořela chata Barborka. Škody se blíží milionu

Malá Morávka - Známá jesenická horská chata Barborka, která leží na jižním svahu Pradědu, dnes ráno hořela. Podle hasičů, kteří již oheň zkrotili, začalo hořet ze zatím neznámých důvodů pravděpodobně v garáži. Plameny se rozšířily do další garáže i do tří pokojů. Celá turistická chata byla právě bez hostů, požár ohlásil personál čtvrt hodiny před sedmou hodinou ráno. Nikdo nebyl zraněn, škody se blíží milionu korun.

„Hasiči nyní prolévají doutnající zbytky dřeva a vybavení pokojů vodou, rozebírají konstrukce a kontrolují termokamerou případná další ohniska. Také odvětrávají kouřem zasažené chodby chaty,“ informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Na místě pracovalo sedm jednotek hasičů, nyní tam zůstávají čtyři skupiny, které mimo jiné speciálním vysavačem vysávají vodu použitou při hašení.

Vyšetřovatelé hasičů zjišťují příčinu požáru. „Ti také musí potvrdit nebo vyvrátit předpoklad, že požár vznikl v jedné z garáží,“ uvedl Kůdela. Doplnil, že oheň se ze dvou garáží, které jsou v těsném sousedství chaty, rozšířil po dřevěném opláštění štítové zdi a pronikl do jednoho pokoje v prvním patře a dvou pokojů v druhém patře. Tam jej už hasiči zastavili. V jedné garáži oheň poškodil také sněžnou rolbu.

Video Požár horské chaty Barborka
video

Požár horské chaty Barborka

Požár horské chaty Barborka

Velitel zásahu o požáru Barborky

Kvůli průjezdu hasičských vozidel byla určitou dobu zablokována silnice k lyžařskému areálu Praděd. Podobně významná horská chata hořela naposledy na jaře v Beskydech. Oheň tehdy zcela zničil slavnou útulnu Dušana Jurkoviče Libušín na Pustevnách. V minulosti vyhořely desítky slavných horských turistických základen, jen ve vrcholových partiích Jeseníků například chata Vřesová studánka, Alfrédka nebo Petrovy boudy. Jen pár set metrů pod Barborkou, v Karlově Studánce, oheň zničil v roce 2000 hotel Hubertus.

Chata Barborka byla postavena v roce 1943 a leží na strategicky významném místě na jižním úbočí nejvyšší hory Jeseníků Praděd ve výšce 1400 metrů nad mořem. Právě v této turistické základně založili horští záchranáři dne 21. května 1948 Horskou záchrannou službu Jeseníky a jejím prvním vedoucím byl tamní chatař. Chatu, která si zachovala původní ráz, turisté využívají v létě i v zimě. Barborka se zařadila mezi chaty poškozené požárem na svátek svaté Barbory.

/*json*/{"map":{"lat":50.07987618484751,"lng":17.23176288604735,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/