Další neplatné referendum o hazardu – v Olomouci

Olomouc – Referendum o zákazu hazardu v celé Olomouci není závazné. K urnám přišlo v pátek pouze 8,2 procenta voličů, většina z nich byla pro zákaz heren. Aby byl plebiscit o zákazu hazardu na celém území města pro radnici závazný, muselo by se ho zúčastnit alespoň 35 procent lidí. Nebylo to přitom první hlasování o hazardu, které provázel malý zájem občanů.

V olomouckém referendu hlasovalo 6 689 oprávněných voličů. Pro zákaz se vyslovilo 6 389 lidí. Opačný názor mělo 247 voličů a dalších 21 se zdrželo. „Výsledky referenda jsou jasným signálem toho, že naprostá většina Olomoučanů podporuje aktuální kroky vedení města. Spatřujeme je v pokračování nastoupené redukce hazardu ve městě. Je vidět, že bezmála 92 procent lidí oprávněných v referendu hlasovat, chápe, že jsme se vydali správným směrem,“ komentoval výsledky primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD).

Rada nedávno ustavila pracovní skupinu, která se zabývá další redukcí hazardu v Olomouci a měla by zpracovat návrh nové vyhlášky. Materiál chce vedení města předložit zastupitelům na konci prvního čtvrtletí příštího roku.

Referendum o zákazu hazardu, za jehož vypsání byla v Olomouci zorganizována petice, začalo v pátek ve 14:00 a skončilo ve 22:00. Na zajištění hlasování se v 89 hlasovacích okrscích se podílelo 400 lidí. Náklady na referendum radnice předběžně odhadla na 1,4 milionu korun.

Organizátoři petice původně žádali sloučení referenda s říjnovými komunálními volbami, aby byla účast co nejvyšší. Kvůli formulaci otázky, vůči níž mělo výhrady ministerstvo vnitra, ale tento návrh v zastupitelstvu neprošel a byl schválen prosincový termín.

Petici za zákaz heren v Olomouci podepsalo téměř 9 000 obyvatel (k vypsání referenda bylo třeba 8 160 podpisů). Iniciativa Olomouc bez hazardu tvrdí, že hazard je pro společnost finanční zátěží a je spojen s kriminalitou. „Tady v Olomouci je 8,2 procenta oprávněných voličů, kteří se opravdu zvedli a k těm urnám došli. Je to pro nás závazek, abychom vyslyšeli jejich přání, protože naprostá většina těchto lidí hlasovala pro zákaz hazardu,“ reagovala na výsledky hlasování Dominika Kovaříková z iniciativy Olomouc bez hazardu.

Podle radnice by však město úplným zákazem přišlo o značné příjmy, jež jdou do kultury či sportu. Jen loni získalo z hazardu 110 milionů. Radnice se nicméně snaží počet heren snižovat – podle loňské vyhlášky by měla letos skončit polovina ze 113 heren.

Malý zájem hlasujících provázel také referenda o hazardu, která se konala spolu s říjnovými komunálními volbami. Výsledky tak nebyly závazné v Praze 8, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí ani ve Štětí a Lovosicích na Litoměřicku. Stejně dopadla i referenda o zákazu hazardu mimo termín obecních voleb – třeba na začátku listopadu v Praze 1 či na konci října ve Znojmě. Naproti tomu v Pasohlávkách na Břeclavsku přišlo k urnám 64 procent lidí, kteří se vyjádřili pro zákaz hazardu.