Silvestrovské ohňostroje výrazně znečistily vzduch, nejvíc v Brně

Silvestrovské zhoršení kvality ovzduší bylo v Česku v roce 2021 nejvýraznější v posledních letech – přitom před začátkem novoročních oslav byla kvalita vzduchu v Česku nebývale dobrá. Největší nárůst koncentrací zaregistrovaly stanice Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Brně, byly tam nejvyšší za posledních až deset srovnávaných Silvestrů. Praha na tom byla naopak lépe než v letech minulých. Příčiny popsal v odborném článku Jáchym Brzezina, vedoucí kvality ovzduší brněnské pobočky ČHMÚ.

Odpalování pyrotechniky má nežádoucí dopady jak na zvířata, tak i na kvalitu ovzduší. Do vzduchu se při spalovacím procesu dostávají nejrůznější znečišťující látky.

Pro většinu z nich – například draslík, síru, baryum či stroncium – neexistují stanovené limity, a na stanicích se standardně neměří. Kvalitu ovzduší je proto možné sledovat na koncentraci suspendovaných částic PM10 a PM2,5. Přitom platí, že čím menší částice jsou, tím víc škodí zdraví. Dostávají se totiž hlouběji do dýchacího systému či až do krevního řečiště.

  • Pevné částice nebo také prachové částice (zkráceno PM) jsou drobné částice pevného skupenství rozptýlené ve vzduchu, které jsou tak malé, že mohou být unášeny vzduchem. 
  • Podílejí se na důležitých atmosférických dějích, jako je vznik vodních srážek, a ovlivňují teplotní bilanci Země. Jejich zvýšená koncentrace může způsobovat závažné zdravotní problémy.
  • Z hlediska zdravotního působení byly definovány různé frakce prachových částic označované v závislosti na jejich velikosti v mikrometrech (μm).

Koncentrace škodlivin v důsledku odpalů pyrotechniky jsou obvykle nejvyšší hodinu až dvě po půlnoci. Záleží ale na poloze stanice od místa, kde se odpaluje, a taky na aktuální rychlosti a směru větru.

Určitou dobu trvá, než se vlečka znečištění dostane do místa, kde se měří, a koncentrace zde nejsou tak vysoké, jako by byly při měření přímo na místě odpalů. Tam mohou být přechodně extrémně vysoké, a to zvlášť v místech, kde je hustá zástavba a nedochází k promíchávání vzduchu.

Počasí o půlnoci v Česku

Letošní Silvestr byl výjimečně teplý – padaly rekordy pro přelom roku. V Klementinu bylo překonáno i téměř čtvrt tisíciletí staré maximum. O půlnoci na Nový rok bylo v Praze kolem deseti a v Brně kolem čtyř supňů Celsia. A jak tedy koncentrace v obou městech vypadaly?

V Brně byly ze sedmi srovnávaných Silvestrů nejvyšší koncentrace na přelomu let 2016 a 2017, kdy po půlnoci vyšplhaly koncentrace PM10 až na 160 µg∙m–3. Letošní koncentrace s průměrem 120 µg∙m–3 jsou hned na druhém místě.

Aby bylo možné vyhodnotit nárůst nebo pokles koncentrací bez ohledu na výchozí hodnoty, je třeba spočítat rozdíl od průměru, a ten byl v Brně největší právě letos. Nárůst činil 80 µg∙m–3. 

Nejpatrnější vliv odpalování pyrotechniky eviduje stanice u Dětské nemocnice, která se nachází poblíž centra města. Naměřených 272 µg∙m–3 je vůbec nejvyšší letošní novoroční hodnotou z celého Česka. A podobné jsou nárůsty u i menších částic PM2,5.

Průměrné hodinové koncentrace částic PM10 na přelomu let 2015/2016 až 2021/2022, vypočítané jako průměr z brněnských automatických stanic s dostupnými hodnotami
Zdroj: ČHMÚ
Rozdíl průměrné hodinové koncentrace PM10 od průměru 31. 12. 12:00 až 1. 1. 11:59 v daném přelomu roku jako průměr brněnských stanic
Zdroj: ČHMÚ

V Praze byly nejvyšší koncentrace ze sedmi srovnávaných let podobné jako v Brně; na přelomu let 2016 a 2017 naměřily stanice skoro 180 µg∙m–3. Ze srovnání rozdílů od průměru je vidět, že letos byl nárůst nejnižší. Stejně to bylo i u menších PM2,5.

Průměrné hodinové koncentrace částic PM10 na přelomu let 2015/2016 až 2021/2022, vypočítané jako průměr z pražských automatických stanic s dostupnými hodnotami
Zdroj: ČHMÚ
Rozdíl průměrné hodinové koncentrace PM10 od průměru 31. 12. 12:00 až 1. 1. 11:59 v daném přelomu roku jako průměr pražských stanic
Zdroj: ČHMÚ

Rozdíly mají své příčiny

Zatímco v Brně byly zvýšené koncentrace nejvyšší za posledních až deset srovnávaných Silvestrů, v Praze byla naopak za stejné období kvalita ovzduší nejlepší. Rozdíl může být dán jak množstvím odpálené pyrotechniky, tak rozdílem v rozptylových podmínkách, které jsou dány stabilitou ovzduší – tedy průběhem teploty s výškou a taky například rychlostí větru.

Vysoké koncentrace se nicméně daly pozorovat v dalších městech, například v Táboře, Českých Budějovicích, ve Zlíně či Olomouci. Hodnota imisního limitu pro čtyřiadvacetihodinovou koncentraci PM10 (50 µg∙m–3) byla 1. ledna 2022 překročena na čtyřech stanicích v Česku, a to ve Zlíně, Zlíně – ZŠ Kvítková, v Olomouci – Hejčíně a na stanici Brno – Dětská nemocnice.

Přehled 20 stanic s nejvyšší šestihodinovou průměrnou koncentrací částic PM10, 1. 1. 2022 0:00-5:59
Zdroj: ČHMÚ
Přehled dvaceti stanic s nejvyšším maximem průměrné hodinové koncentrace částic PM10 v období 0:00-5.59, 1. 1. 2022
Zdroj: ČHMÚ
Přehled dvaceti stanic s nejvyšším maximem průměrné hodinové koncentrace částic PM10 v období 0:00-5.59, 1. 1. 2022
Zdroj: ČHMÚ
Stanice s nejvyšší průměrnou koncentrací PM10 1. 1. 2022
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

V polovině týdne přijdou letní teploty

Česko v polovině týdne čekají letní teploty, které vystoupají nad 25 stupňů Celsia. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
před 10 hhodinami

Teplé víkendové počasí vydrží i do dalšího týdne

O víkendu bude v Česku oblačno až polojasno a teplota zřejmě vystoupá až na 21 stupňů Celsia. Ojediněle se může objevit slabý déšť, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I během příštího týdne se pak v části země udrží teploty nad dvacítkou, ale v Čechách se možná postupně ochladí až na hodnoty kolem patnácti stupňů.
10. 4. 2025

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
8. 4. 2025Aktualizováno8. 4. 2025

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

V Čechách mrzlo víc než na Moravě. Kritická pro pěstitele bude i noc na pondělí

V noci mrzlo víc v Čechách, kde teploty v nížinách klesly nejčastěji na minus jeden až čtyři stupně Celsia, v údolích i k pěti stupňům pod nulu. Na Moravě a ve Slezsku bylo tepleji, minima se tam pohybovala většinou kolem minus jednoho stupně. Pomohl silnější vítr a větší oblačnost. Případné škody na kvetoucích stromech by tam nemusely být rozsáhlé, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kritická pro pěstitele bude i noc na pondělí.
6. 4. 2025Aktualizováno6. 4. 2025

Mrazy mohou poškodit ovoce. Největší riziko bude v neděli

O víkendu se v České republice výrazně ochladí. Pokles teplot může na některých místech ohrozit ovocné stromy. V dubnu přitom nemusí jít o poslední takový případ.
4. 4. 2025

Arktický vzduch přinese ochlazení

Po teplém čtvrtku a pátku beze srážek se v Česku na víkend výrazně ochladí s tím, jak do Evropy začne od severu proudit arktický vzduch. Teploty přes den se budou o víkendu držet i hluboko pod deseti stupni Celsia, v noci může mrznout. Přeháňky mohou být i sněhové. Podobné to bude i na začátku příštího týdne, teplejší počasí by se mohlo začít vracet od středy, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025

Části USA decimují tornáda, úřady hlásí mrtvé

Americká Národní meteorologická služba (NWS) varovala ve čtvrtek před nebezpečím velmi silných záplav části amerického Jihu a Středozápadu poté, co se regionem od Texasu po Michigan prohnaly velmi silné bouře doprovázené tornády. Vyžádaly si životy nejméně sedmi lidí, píše server televize CNN.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...