Česko zažilo nejdeštivější červen za 60 let měření. Víkend to napraví

Letošní červen byl mimořádně vydatný na srážky. Z pohledu celé země napršelo 197 procent obvyklého průměru; v převodu na litry to představuje na každý čtvereční metr 158 litrů vody. Za sebou tak nechal i povodňový červen roku 2013, kdy napršelo o dvacet litrů méně.

Není tedy divu, že Český hydrometeorologický ústav vydal za měsíc 25 výstrah před nebezpečným počasím. Nejčastěji varoval před bouřkami a zvýšením hladin řek. Pršelo výrazně víc, než jsme si v posledních letech zvykli.

Srovnání červnů
Zdroj: ČT24

Dešťová voda ovšem nebyla rozdělena do všech regionů stejně; v některých krajích dokonce napršel téměř trojnásobek obvyklého množství. Nejvíc v Pardubickém kraji 280 % normálu znamená, že na každý čtvereční metr napršelo 215 litrů vody. Naproti tomu Ústecký kraj měl jen necelých 100 litrů.

I když  mohl někomu připadat červen chladný, z hlediska teplot byl celkem normální, konkrétně o půl stupně teplejší než dlouhodobý průměr. V čem trochu víc zaostal, byl sluneční svit: k průměru chybělo 33 hodin.

Prodloužený víkend, který je před námi, ale na slunci šetřit nebude, bude většinou jasné nebo polojasné nebe. Až v pondělí odpoledne mraků přibude a přiženou se přeháňky a bouřky. Teploty budou letní a nejteplejší jasně neděle, kdy se teploty přiblíží, nebo někde dokonce dosáhnou 30 °C.

Výhled na víkend
Zdroj: ČT24



Jestli čtenářům takové počasí připadá jako stvořené na koupání, platí, že přírodní koupaliště mají letos díky absenci veder v květnu a červnu vodu sice chladnější, ale zato docela čistou. Zákaz koupání vydali zatím hygienici jen na jednom místě: Velký rybník na Karlovarsku.

Teplota vody
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
včera v 13:00

Odpolední teploty do poloviny týdne porostou

Nadcházející týden bude srážkově opět velmi chudý. Nadále hrozí četné přízemní mrazíky, informují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Do poloviny týdne slibuje předpověď slunečnou oblohu, ve středu se odpolední teploty dostanou nad 20 stupňů Celsia. Od čtvrtka se zatáhne a přijde ochlazení.
včera v 07:21

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
8. 5. 2025

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
8. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025

Teploty během týdne jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia

Česko má před sebou chladnější týden. Odpolední teploty jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia. V noci budou klesat i k nule, v úterý a ve středu ráno hrozí četné přízemní mrazíky. Srážek nebude mnoho, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 5. 2025

Contrails mají zřejmě silný vliv na klimatické změny

Stopy za letadly někdy na obloze vydrží celé hodiny. Vede to nejen ke vzniku nesmyslných konspiračních teorií o takzvaných chemtrails, které by měly cíleně měnit počasí, ale zejména k reálným dopadům na klima. Vědci teprve začínají chápat, jak silné tyto dopady jsou a jak ovlivňují lidské životy.
4. 5. 2025

Bouřky v Česku působily problémy. Na Ústecku zasáhl turisty blesk

Bouřky v sobotu odpoledne působily problémy na některých místech Česka, zejména na severovýchodě Moravy. Ve Zlínském kraji hasiči zasahovali u 26 událostí. Nejvíce jich bylo na Kroměřížsku a Holešovsku. Šlo o stromy spadlé na komunikace, automobily či elektrické vedení a také poškozené střechy, informoval mluvčí hasičů Pavel Řezníček. V Tisé na Ústecku zasáhl dva turisty blesk. Muž s vážným zraněním skončil v ústeckém traumacentru, ženu se středně těžkým zraněním převezli záchranáři rovněž do ústecké nemocnice.
3. 5. 2025
Načítání...