K použití zbraně v krizi je třeba další trénink. Řidičák také nepřipraví na řízení ve vánici, říká odborník

Sněmovnou prošla ústavní novela, díky níž možná majitelé legálně držených zbraní dostanou právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Bezpečnostní odborník a bývalý velitel speciálního oddělení SOG Lumír Němec míní, že je ale také potřeba, aby lidé, kteří složí zkoušky a mají zbraň, s ní uměli pracovat. Podobně jako když člověk získá řidičský průkaz, tak není úplně připraven na to, jak reagovat, když se dostane do krizové situace.

Video Události, komentáře
video

Bezpečnostní odborník Němec: Použití zbraně v krizové situaci vyžaduje další trénink

„Důležité je, jak lidé ke zbraním přistupují. Je potřeba, aby si uvědomili, že když už mají zbraň, musí ji efektivně ovládat, aby s tou zbraní eventuálně mohli zasáhnout v nějaké krizové situaci,“ podotknul Lumír Němec v pořadu Události, komentáře.

„Srovnal bych to s řidičákem. Když si ho uděláte, naučíte se, jak auto rozjedete, zastavíte, jak s ním jedete někde v klidovém režimu. Nepřipravíte se na to, jak budete reagovat, když se dostanete do sněhové vánice nebo když dostanete smyk. Na to, abyste byl kvalitní a zodpovědný řidič a byl jste si jistý, že zvládnete i tuhle situaci, musíte na sobě dál pracovat,“ podotknul.

Bezpečnostní odborník Lumír Němec
Zdroj: ČT24

Stejně tak je to podle něj se zbraní. Když si ji člověk pořídí a složí zkoušky, tak ji umí bezpečně ovládat. Použití v nějaké krizové situaci ale vyžaduje podle něj nějaký další trénink. „Člověk by měl být už tak zodpovědný, že by měl vědět, že když s tou zbraní vystřelí pět ran za rok, tak když se dostane do krizové stresové situace, tak ji asi těžko zvládne,“ dodal.

Jako povinnost by to nestavěl, i když nějaký systém na způsob branné výchovy na školách by podle něj nebyl špatný. „Mám srovnání generace, jak to bylo před třiceti lety a dnes. Generace jde dolů,“ zmínil.

Osud ústavní novely ještě mohou ovlivnit senátoři

Ústavní novela, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, má dát majitelům legálně držených zbraní možnost zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Výslovně uznává, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování bezpečnosti státu. Novela je i reakcí na evropskou směrnici o omezení zbraní, byť ji podle mnohých poslanců nezvrátí.

Pro získání zbrojního průkazu v České republice musí žadatel splnit celou řadu podmínek. Musí být bezúhonný, projít lékařskou kontrolou a odbornou zkouškou, která zahrnuje teorii i praxi.

Vydávání zbrojních průkazů přísluší policii. Kdo tedy má zájem získat oprávnění, musí přijít na policejní stanici a vyplnit žádost. Uvede přitom osobní údaje a vybere skupinu zbrojního průkazu, o kterou žádá.