Čeština před kamerou (13) - O prasatech ve veřejném prostoru

Proč jsou VyVolení VyVolení? Čím jsou vyvolení? Na základě čeho? Umějí něco víc než my nevyvolení? Co? Jsou kritériem VyVolenosti jen peníze? A mediálně profláknutá tvář? Schopnost předvádět se? Nicnedělání? Pořád nechápu to kritérium Vy-Vole-nosti.

Aby mi bylo rozuměno, já opravdu neodsuzuju ty lidi uvnitř, naopak, někteří z nich jsou mi i sympatičtí. Jen se zamýšlím nad tím, co musí člověk udělat, aby se takovým vyvoleným stal. Nebo stačí jen být, existovat, žít a mít odvahu přihlásit se a vyhrát? O ostatní už se postarají jiní? A pak mě ale taky napadá, proč jsme my diváci tak fascinováni průměrností, až podprůměrností, plytkostí. Čím to je? Proč se na to národ tak rád dívá? Pro příběh? Který? Koho? Prima tady ukázala, co dokáže výborně promyšlená dramaturgie a dobře, neřku-li výborně vybraní soutěžící i promyšleně zvolení průvodci pořadu. Nova prohrála, prohrála v samém začátku a prohrála na celé čáře. Její dvě toporně nepřirozené a nepřipravené moderátorky sice žánrově doplnil stálevtipný Leoš Mareš – ale ten je aspoň přirozenej. Rozhodně to ale ani nevytrne, ani nezachrání.

Vloni, někdy v půlce roku 2004, americký viceprezident Dick Cheney odeslal svého soka do patřičných míst nadávkou, pro niž v češtině snad můžeme použít ono jadrné Jděte do prdele. Řekl mu Go fuck yourself. Americká média pak spekulovala, jak co nejpřesněnji informovat o tom, co že to ten vlivný muž řekl. Buď uváděla jen začáteční písmeno, nebo jen naznačila, co řekl. Ve svobodné zemi, kde za pití piva na veřejnosti můžete mít nepříjemnosti, řešil Nejvyšší soud, co se slovem fuck. Konstatoval, že ho lze užívat jako nápis na tričku beztrestně, v médiích je doporučováno se takovým slovům vyhýbat.

Proč o tom píšu? Ono to totiž nesouvisí s jazykem přímo – ale nedá mi to. Prima i Nova dostaly pokutu. A to mně vadí. Sprostá slova jsou před desátou hodinou večerní vypípávána, intimní erotické scény zobrazovány až hluboce kolem půlnoci. Samo dění ve vile spojené s intimními doteky nebo polibky před 22. hodinou neškodí. Nedokážu si představit, jak, v čem nebo proč by erotika mohla poškodit mravní vývoj mládeže. Tomu nerozumím. A o tom, že se dva lidé mají rádi a že si tu svou začínající lásku dávají najevo ze začátku třeba příjemnými nezkušenými tápajícími intimními pohyby, by mohla vysílat i Česká televize v nějakém dobře promyšleném pořadu o sexuální výchově někdy vpodvečer klidně na ČT2. Nevěřím tomu, že by erotika mládež zkazila. Deformovat ji může násilí, zvrácenosti v sexu, ale ne sex jako takový. A jen tak mezi námi. Sex se z vily VyVolených vytratil a jakési noční dmutí a vlnění peřin podávané navíc prostřednictvím infrakamer působí spíš komicky než reálně.

Jazyk – jazyk – jazyk!!! Jsem zase u něj. Lingvisticky se moderátorka veřejnoprávního rozhlasu Ester Kočičková prý provninila, že ve svém recesistickém pořadu nazvala komunisty prasaty. Byla potrestána. Poslanec Tollner označil v parlamentu homosexuály za prasata. Beztrestně. Nova s Primou taky dostaly pokutu. Ne malou. Za to, že jsou vulgární. Vlivný český politik o jiném svém kolegovi hovořil jako o ču…. Nedělo se nic. Trochu mi unikají ta měřítka, ten stejný metr na všechny. Nebo že by někdo byl VyVolený a někdo třeba ještě VyVolenější? Pomohl by nám v tomhle jazykový zákon, o který usilovala loni v létě komunistická poslankyně I. Levá? Jak by se změnila mediální čeština, čeština před kamerou? Jestli chcete, napište mi o tom na mejl nebo do reakcí na této straně.

Na závěr pro vás mám ještě tip na časopis Týden č. 31 z roku 2004. V něm najdete krásný článek o Invazi sprostých slov do češtiny. Z článku se dozvíte mnohem víc… tady už na to není prostor. I když o tom, jak se mění slovní zásoba i u sprostých slov nebo proč člověk nadává a utíká se k sprostým slovům, si ještě budeme povídat.

petr.vybiral@czech-tv.cz