Myšlení není nikdy dost

"Kdo málo myslí, často se mýlí", napsal mi kdysi do jakéhosi památníčku jeden můj spolužák. Ta chytrá věta mi utkvěla v paměti na doživotí. Kolikrát si říkám, že by měla dvojnásob platit pro politiky a tvůrce zákonů, u nichž by se měla pojit se známou francouzskou poučkou "gouverner, c´est prévoir" - tedy vládnout znamená předvídat.

Nikdy jsem se publicisticky nezabýval zdravotnictvím, ale před rokem, když začaly Julínkovy reformy, jsem byl nucen trávit celé měsíce v nemocnici a tak jsem se chtě nechtě zamýšlel i nad touto problematikou. A už tehdy jsem si říkal, proč se ta reforma začíná nějakým vybíráním poplatků, když každý pacient ležící v nemocnici na první pohled vidí, že naším hlavním problémem je nedostatek zdravotních sester, jichž navíc stále ještě ubývá. To, že mnohé z nich mluvily slovensky, nikomu nevadilo, ale i této sousedské výpomoci ubývá, protože pro sestry ze Slovenska to už přestává být výhodné.

Přitom o poplatcích se mluví celý rok nahoru dolů, teď dokonce se rozjíždí hodně krkolomná reforma té reformy, zatímco neskonale důležitější problém sester se s takovou vehemencí zdaleka neřeší. Společným jmenovatelem obou záležitostí jsou samozřejmě peníze. Ale kdyby zde byl aspoň tak jasný náznak, že peníze z poplatků půjdou na zlepšení platů sester, jako je jasné, že nejkontroverznější poplatky, to jest ty za pouhé podání léků přes pult, půjdou do bezedných kapes lékárníků, lidé by se na to tvářili určitě vlídněji.

Julínkova reforma započatá i takto psychologicky nedomyšleným saháním na konkrétní peníze pacientů, jejichž odebírání lidé odjakživa pociťují mnohem úporněji, než když se pro ně i nějaké poctivě vydělané peníze účetní srážkou stanou virtuálními, zřejmě měla nějaký vliv na výsledek krajských voleb, i když to nemuselo být tak absolutní, jak se někdy říká. Hlavně však byla do značné míry zmařena i její kladná stránka a dokonce se rozhoupalo křeslo pod samotným ministrem.

Bude-li Topolánkova vláda chtít v nějaké zdravotnické reformě vůbec pokračovat, nebylo by správnější nejdříve dvakrát přemýšlet, jak ji udělat bez věcných i psychologických omylů, a teprve potom řezat? Jelikož se v té věci objevují i zasvěcené úvahy lidí ze zdravotnické praxe, bylo by zajisté užitečné, kdyby ministerstvo nespoléhalo jen na svůj vlastní rozum a názory některých lékařských kapacit vzalo v potaz. Tak například jen v tomto týdnu jsme mohli slyšet hned dva takové hlasy. Neurochirurg profesor Vladimír Beneš z Ústřední vojenské nemocnice potvrdil v pondělní relaci „Jak to vidí“ na stanici Český rozhlas 2 - Praha, že zdravotní sestry jsou skutečně základním článkem veškeré nemocniční péče a jediný způsob, jak staré udržet a nové získávat, jsou důstojné platové podmínky, vem kde vem… Podobně je slyšet hlas známého chirurga profesora Pavla Pafka, který v úterní Mladé frontě Dnes nikoliv poprvé vyslovuje své přesvědčení, že se nemá zavrhovat, ale naopak podporovat myšlenka, aby ti, kteří si to legálně zaplatí, měli přednost v pořadí na operační výkon. Neboť dlouhá čekací doba nebývá způsobena nedostatkem kapacit, ale nedostatkem peněz ze standardního pojištění. Takže ona pomyslná protekce pro ty, kteří si za své peníze třeba jen zakoupí umělý kyčelní kloub, nikomu z fronty čekajících neublíží, ale zcela naopak: upřednostněný pacient jen jaksi vystoupí z řady čekajících standardních pacientů, kteří tak budou moci postoupit o jedno místo kupředu. Neboť, a  to je nutné stále opakovat, zde nejde o čas, ale o peníze.

Připomíná to všechno Kolumbovo vejce, ale i nad tím tenkrát Kolumbovi společníci vydechli překvapením. Neboť ani takový jednoduchý kousek není zcela samozřejmý, dokud se nad tím někdo aspoň chvíli nezamyslí. Někdy mi připadá, že naší politice se takových Kolumbů zoufale nedostává a mnohým z těch, kteří o našem životě rozhodují, a to nejen ve zdravotnictví, by určitě neuškodilo, kdyby jim také nějaký jejich kamarád připomněl to, co tenkrát mně, že kdo málo myslí, často se mýlí.

Komentář Jiřího Ješe pro Český rozhlas

  • Zdravotní sestry autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/433/43218.jpg
  • Zdravotnické poplatky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/186/18553.jpg
  • Vyšetření u lékaře autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/180/17931.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...