Antika v Turecku

Na jihozápadním pobřeží Turecka se to antickými památkami jen hemží. Pomalu nevíte, kam se vydat na výlet jako první. Oproti jiným zemím bohatých na historii mají ale turecké památky trošku jinou atmosféru. Většinou tu nenarazíte na cedulku „zákaz vstupu“, ani na lana, která vám zamezují vstup na některá místa.

Pro odborníky a památkáře, kteří si možná tyto řádky pročítají, takové zprávy znějí hrozivě. Pro turisty a nadšence všeho historického to je ale výhra. Turecké atraktivní památky mají pořád atmosféru starých časů, na místech antických měst, chrámů a divadel se člověk může procházet sem a tam, může si všechno osahat i vyfotit, může si ozkoušet akustiku amfiteátru, odkudkoliv chce, třeba tak, že si zakřičí nebo zazpívá jako na lesy a nikdo ho za to nebude napomínat. V chladných zákoutích tu na vás čekají místní děti, které si chtějí přivydělat nějaký ten kuruš (což je turecká obdoba haléřů) a to tím, že se vám snaží prodat bylinky natrhané v okolí. Mezi ruinami možná zakopnete i o pospávající pouliční psy a kočky a často i o ruiny samotné.

Co je ale na těchto místech možná nejsympatičtější, je to, že z těchto památek nezbyly jenom jakési pozůstatky minulosti, na které se během sezony přijede podívat několik autobusů s turisty. Ale že antická města lákají i turecké obyvatele, kteří bydlí v jejich okolí. Například amfiteátr Aspendos, který leží asi půl hodiny cesty od Antalye, je během roku využíván ke kulturním akcím. Odehrávají se tu koncerty vážné i populární hudby, během léta staré divadlo hostí festival opery a baletu. A tak je místo, které postavili lidé ve 2. století, pořád atraktivní a živé a člověk si tam tak nějak lépe umí představit, jak se asi hrálo divadlo před téměř dvěma tisíci lety.

Asi nemusím vysvětlovat, jaká je během takového večerního představení, když se setmí, v opravdovém amfiteátru atmosféra. I když vás kamenná sedadla tlačí už po půlhodině, a právě tady se ptáte sami sebe, jak mohli lidé vydržet sedět na mnohahodinových řeckých tragédiích, síla celého prostoru všechno ostatní přebije. V divadle, které jeho stavitelé vytvořili pro 7 000 lidí, se obvykle nashromáždí dva až tři tisíce návštěvníků. V obrovském prostoru máte ale pocit, že je vás tam jenom troška. A když najednou bez varování z jeviště zaburácí Orffova Carmina Burana, začnete se zmateně rozhlížet okolo sebe, odkud ten mohutný zvuk přichází. On se totiž neline jedním směrem z jeviště umístěného uprostřed půlkruhu na samém dnu divadla. Zpěv a hudbu slyšíte zepředu, zezadu, zkrátka ze všech stran.

To, že se antické amfiteátry vyznačují perfektní akustikou, mi doložil i jeden z hudebníků, se kterým jsem se před koncertem potkala. I když hraje v orchestru už přes dvacet let, ještě si na prostor antické památky nezvykl. „Pokaždé, když sem přijedu, tak se nejdřív projdu podél celého jeviště i hlediště, hraju si na různých místech sám pro sebe a pak se navzájem s kolegy z různých míst posloucháme,“ vyprávěl mi trumpetista Haluk. I pro umělce je večer strávený v amfiteátru, jako je Aspendos, velkou událostí. „Vždycky, když máme naplánovaný podobný koncert, je znát mezi kolegy taková větší nervozita. Všichni si dávají víc záležet, aby opravdu nic nepokazili, to místo přidává každému představení na důležitosti,“ nadšeně povídá Haluk. Hrát v antickém amfiteátru je podle jeho slov odměnou za celý rok strávený po divadlech a sálech. A to stejné vlastně platí i pro diváky.

Večer je navíc k prohlídce takového amfiteátru vhodnější i z mnohem praktičtějšího důvodu, než jakým je bezchybný umělecký zážitek. Po setmění je v otevřeném kamenném prostoru samozřejmě mnohem příjemnější teplota, než jakou divadlo nabízí během parného letního poledne.

  • Amfiteátr Aspendos autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1791/179004.jpg
  • Amfiteátr Aspendos autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1790/178998.jpg
  • Představení v amfiteátru Aspendos autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1790/178999.jpg
  • Představení v amfiteátru Aspendos autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1791/179002.jpg
  • Představení v amfiteátru Aspendos autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1791/179005.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...