Dva roky poté

Ani tentokrát nebudu psát o volbách. O tom píšou všichni. Napíšu o tom, s čím jsem se vyrovnával dva roky a ještě pořád s tím nejsem srovnaný úplně. Dívám se na fotografie, co o nich píšu, a cítím, jak se znovu propadám do nostalgie onoho podzimního dne v newyorském Central Parku.

Trvalo mi dva roky, než jsem si sedl k počítači a vrátil se k těm fotografiím. Nafotil jsem je během své návštěvy New Yorku na podzim roku 2010. Tehdy jsem se naprostou náhodou ocitl v Central Parku v den (9. října) nedožitých 70. narozenin Johna Lennona.

Bylo mi snad deset let, když jsem poprvé zaslechl hudbu liverpoolské čtveřice, která si říkala Beatles, a byl jsem jí od prvního tónu uhranut. Okamžitě jsem si zapamatoval jména těch čtyř kluků: Paul McCartney, Ringo Starr, George Harisson a John Lennon. Po jejich vzoru jsem později založil vlastní bigbeatovou skupinu a začal skládat písně. To už mi ale bylo patnáct, Beatles natočili svou poslední desku Let it be a rozešli se.

Vzpomínka na Johna Lennona
Vzpomínka na Johna Lennona

Nám za železnou oponou nebylo nikdy umožněno vidět Beatles na vlastní oči. Možná i proto jejich legenda tak narostla. Dnes z těch čtyř hudebníků žijí už jenom dva: bubeník Ringo Starr a baskytarista Paul McCartney. Johna Lennona zastřelil v roce 1980 před domem Dakota House v New Yorku atentátník. George Harisson zemřel v Los Angeles v roce 2001 na rakovinu.

Od prvního seznámení s hudbou Beatles uplynulo snad 50 let a já jsem v říjnu 2010 stanul před Dakota House v New Yorku a za další dva dny slavil s celým New Yorkem nedožité 70. narozeniny Johna Lennona.  Byla to naprostá náhoda, když jsem odlétal z České republiky, vůbec jsem netušil, nevzpomněl si, že se něco takového blíží.

Mozaika písně  Imagine v Central Parku
Mozaika písně Imagine v Central Parku

Celých čtrnáct dnů, co jsem prožil v New Yorku, byl nádherný podzim zalitý sluncem a zaplavený turisty. Central Park byl onoho 9. října 2010 od rána plný lidí. Sešli se nedaleko loučky zvané Strawberry Fields, na místě, kde je v chodníku Central Parku kruhová mozaika s nápisem Imagine (název slavné písně Johna Lennona), a zpívali písničky Beatles. Byl jsem tam a dusil se dojetím z té chvíle.

Večer proběhla na jiném místě v Central Parku projekce nového dokumentárního filmu o Lennonovi. Letní kino však bylo beznadějně zaplněné a tak lidé seděli na lavičkách a zábradlí podél cest, na zemi v trávě, a poslouchali alespoň zvuk, který k nim z kina doléhal. Trvalo to dlouho do noci.

Byla to pro mne tak mimořádná, osobní a nesdělitelná událost, že ji moje mysl, zřejmě v sebeobraně, okamžitě vytěsnila. Až teď, při vybírání fotografií pro výstavu „NEWYORSKÉ LAVIČKY“, jsem narazil na fotografie z toho dne. Už je to dva roky. Dívám se na ně a znovu se propadám do toho období.  Sedím v Praze, ale srdcem jsem zase v Central Parku v New Yorku, v tom městě, které buďto milujete nebo nesnášíte. Já ho miluji!

Lidé si připomínají narozeniny Johna Lennona
Lidé si připomínají narozeniny Johna Lennona

John Lennon se onoho dne kdy byl zavražděn (8. prosince 1980) dožil pouhých 40 let a dvou měsíců. Je úžasně, že 30 let po jeho smrti si ho připomínalo tolik lidí. A pro mne je ještě úžasnější, snad až na hraně zázraku, že jsem při tom mohl být v New Yorku s nimi.

A jsem rozhodnut, za osm let, až bude John slavit nedožité osmdesátiny, se „svými Newyorčany“ být zase u toho.