Windows 8 vstoupí na trh v říjnu

Toronto - Počítače s nejnovější verzí světově dominantního operačního systému pro osobní počítače Windows se začnou prodávat v říjnu, oznámil šéf společnosti Microsoft Steve Ballmer. Microsoft chce se systémem Windows 8 vstoupit na trh tabletů a chytrých mobilních telefonů.

Ballmer označil Windows 8 za nejvýznamnější nový produkt firmy od Windows 95 před 17 lety. Připomněl také, že Microsoft do konce roku kromě Windows 8 hodlá představit také svůj první tablet pod názvem Surface, novou verzi kancelářského balíku Office a přepracovaný software pro mobilní telefony.  

„Bude to impozantní rok. Bude to rok nevídaných příležitostí,“ uvedl Ballmer na setkání s více než 16 tisíci podnikatelskými partnery v Torontu. „Bude to největší vstup produktů a služeb v historii naší firmy na trh a vytvoří to ohromné příležitosti pro naše partnery,“ prohlásil. Microsoft začne posílat Windows 8 svým partnerům ve výrobě první srpnový týden. Do konce října by měly být počítače s novým systémem široce dostupné.

Microsoft se s novými Windows snaží dostat na pole tabletů a chytrých mobilních přístrojů, kde dominují firmy Apple a Google. Nový systém firma od základu přepracovala. Mimo jiné dostal nové rozhraní pro dotykové ovládání používané právě v tabletech a mobilech. Microsoft rovněž oznámil akvizici firmy Perceptive Pixel, která vyvíjí velké bezdotykové displeje. Hodnotu transakce společnost nesdělila. Perceptive Pixel vznikla v roce 2006 a mezi své zákazníky řadí zejména zpravodajský televizni kanál CNN, který její produkty využil poprvé k pokrytí prezidentských voleb roku 2008.