Továrník Kind bydlel ve vile s výhledem na Ústí jen chvíli, po rekonstrukci poslouží knihovně

V prudkém svahu na masivní terase, s výhledem do Labského údolí, stojí v Ústí nad Labem od konce devatenáctého století vila, která nese jméno svého zadavatele, továrníka Richarda Kinda. Dnes ji využívá Knihovna Ústeckého kraje, která také spolu s krajem připravuje rekonstrukci těchto historických prostor. Za více než šedesát milionů korun by zde mělo vzniknout místo pro vzdělávání i digitalizaci.

Podnikatel a chemik Richard Kind vyráběl mazadla nebo řemeny pro transmise, byl dodavatelem rakouských železnic, kromě toho provozoval také tkalcovnu a výrobu želatiny.

Třípodlažní rodinnou vilu se rozhodl nechat postavit ve svahu nad údolím Labe. Oslovil vídeňského architekta Hartwiga Fischela, státního stavebního radu pro Severní dráhu císaře Františka a také vyučujícího na vídeňské technice. Vila pro rodinu ústeckého továrníka byla jeho první obytnou stavbou.

„Zvát si vídeňské architekty byla mezi ústeckou průmyslovou smetánkou na přelomu století móda,“ připomíná Národní památkový ústav (NPÚ). „Průmyslník Kind však na rozdíl od většiny ostatních zvolil méně známého tvůrce a esteticky méně okázalou architekturu. O to větší akcent kladl na vzdušnost a praktičnost prostoru, vznikla tak na svou dobu velmi moderně pojatá stavba.“

Jako z roku 1896

Vila byla dostavěna v roce 1896, Kindovi v domě ale bydleli jen deset let, pak ji – z dodnes neznámých důvodů – prodali. Přestěhovali se do podnájemního bytu v centru Ústí.

Vila nemá památkovou ochranu, její hodnota podle zprávy NPÚ nicméně spočívala především v tom, že se zachovala prakticky ve stejné podobě, v jaké byla na konci devatenáctého století navržena. Původnost si uchovaly například vestavěné skříně, radiátory, keramický obklad někdejší kuchyně, dokonce i světla.

A to přesto, že po druhé světové válce vilu využívalo učiliště spojů, následně ji získala knihovna. Historický objekt je suterénem propojený s novou přístavbou depozitáře. „Pokud by nedošlo k opravě vily, mohlo by dojít k poruše provozu depozitáře,“ obává se ředitelka Knihovny Ústeckého kraje Jana Linhartová. Fond čítá tři čtvrtě milionu položek.

9 minut
Kindova vila se dočká rekonstrukce
Zdroj: ČT24

Budoucnost: vzdělání a digitalizace

Po rekonstrukci plánuje knihovna vilu využívat jako vzdělávací a cizojazyčné centrum. Do suterénu umístí trezor vzácných tisků a také digitalizační jednotku. „Rozhodli jsme se ve spolupráci se zřizovatelem a projektantem, že spoustu dobových prvků bude vhodné zachovat,“ ujistila Linhartová.

„Z historické vily se budou moci čtenáři dostat do velmi moderní vily, která by jednou mohla být oceněna i Stavbou roku,“ doufá.

Předmětem úprav je kompletní výměna vnitřních instalací, fasády, oken a střešní krytiny včetně statické úpravy krovu, vestavba výtahu do schodišťového prostoru, odvodnění a izolace objektu v úrovni. Součástí jsou také veškeré restaurátorské úpravy povrchů, výměna podlahových krytin a repase vnitřních dveří. Projekt zahrnuje rovněž dodávky vnitřního vybavení.

Zahájení zadávacího řízení veřejné zakázky na stavební práce schválili na konci června krajští radní. Náklady kraj hradí z vlastního rozpočtu, pokusí se i o financování prostřednictvím dotací.

Třetí vila

Knihovna pro potřeby své a čtenářů už v Ústí využívá jiné dva historické, původně rodinné domy ústeckých podnikatelů. V sousedství Kindovy vily stojí vila rovněž z konce devatenáctého století. Až do odsunu německého obyvatelstva v roce 1945 v ní bydlel továrník Carl Friedrich Wolfrum. Nedávno rovněž prošla kompletní rekonstrukcí.

Dědictvím po uhelném magnátovi Hansu Weinmannovi je pak palác z přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Ani židovský podnikatel Weinmann ve svém domě dlouho nebydlel, uprchl před nacisty do zahraničí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Turisté se na hradech a zámcích vydají po stopách italské šlechty

Letošní sezona na hradech a zámcích bude ve znamení italské šlechty. Věnovat se jí bude projekt Národního památkového ústavu (NPÚ) Po stopách šlechtických rodů. Představí kulturní vlivy a umělecké inspirace, které na naše území přinášeli Italové zejména v sedmnáctém století. Hlavními objekty budou zámky Uherčice na Znojemsku, Opočno na Rychnovsku a Náchod. Kromě prohlídek jsou na programu výstavy a přednášky.
před 4 hhodinami

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 11 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 11 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánovčera v 21:55

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
včeraAktualizovánovčera v 21:33

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
včera v 11:00

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
včeraAktualizovánovčera v 08:55

Kvíz: Jak dobře znáte Andersenovy pohádky?

Hans Christian Andersen napsal za svůj život na sto padesát pohádkových příběhů. Malá mořská víla, Ošklivé káčátko nebo Císařovy nové šaty patří k těm nejznámějším. Ověřte si v kvízu, připomínajícím 220 let od narození slavného pohádkáře, jestli je dobře znáte i vy.
včera v 07:00
Načítání...