Vánoční pohádky na ČT vyzradí tajemství nové staré bambitky i „Krakonoše“ Švehlíka

O vánočních svátcích nadělí Česká televize divákům opět několik televizních premiér. Na Štědrý den uvidí pokračování Tajemství staré bambitky, novou pohádkou je také Krakonošovo tajemství vycházející z legendy o pánu hor. Ještě v závěru roku se v předpremiéře v iVysílání představí úvodní epizoda komediálního seriálu Dobré ráno, Brno! Nový rok pak v České televizi rozběhne v televizní premiéře životopisné drama Zátopek. Naopak derniéru čeká o letošních svátcích program ČT3.

Vánoční pohádky jsou v České televizi tradicí. „V televizní premiéře uvedeme filmovou pohádku Tajemství staré bambitky 2 a na Boží hod výpravnou televizní pohádku Krakonošovo tajemství. V obou je vše, co mají správné pohádky mít. Jsou vtipné, napínavé a nechybí dobrý konec,“ slibuje generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Dvě vánoční tajemství

Tajemství staré bambitky 2 volně navazuje na děj prvního dílu úspěšné stejnojmenné televizní pohádky s Tomášem Klusem a Ondřejem Vetchým v hlavních rolích. Do jejich života se pokusí zasáhnout bývalí protřelí rádci (Jiří Lábus a Miroslav Vladyka) a královna v podání Veroniky Khek Kubařové. Novou „Bambitku“ už letos uvedla kina.

Chtěl bych popřát divákům, aby uplynulé roky, které přinesly covid, drahé energie a řadu negativních zpráv, skončily na Vánoce alespoň v myslích. Aby si diváci Vánoce užili, aby byli spolu. Měli na sebe čas, dokázali si vytvořit přátelskou, rodinnou atmosféru a aby se o Vánocích zastavili a řekli si, že stojí za to čekat na další rok, protože, doufejme, bude lepší než ten předchozí.
Petr Dvořák

První pohádka se před více než deseti lety setkala s velkým diváckým úspěchem. „Tajemství staré bambitky si na nic nehraje, jen konstatuje věci a možná dává do souvislostí paralely s reálným životem, a to si myslím, že z ní udělalo fenomén,“ domnívá se Tomáš Klus.

Tajemná vlašská kniha, záhadný cizinec i nový majitel zámku v podhůří Krkonoš sehrají důležitou roli v druhém premiérovém příběhu – Krakonošově tajemství. „Náš příběh má všechny atributy současné, atraktivní a žánrově rozmanité pohádky,“ podotýká režisér Peter Bebjak, který je podepsán mimo jiné pod krimiseriálem Případy 1. oddělení. Krakonošem se před kamerou stal David Švehlík.

„Krakonoš není na Slovensku tak známý, měl jsem o něm představu, že jen trestá, ale v této pohádce jsme pátrali po jeho minulosti a zrození legendy,“ naznačil Bebjak. Krakonošovo tajemství popisuje jako žánrově rozmanité. „Je to melodrama, thrillerová zápletka, napětí i postavy, které v sobě nesou komické prvky,“ vysvětluje.

19 minut
Česká televize představila vánoční program
Zdroj: ČT24

Pohádek bude ve vánočním vysílacím schématu České televize několik desítek, chybět nebude první díl „Bambitky“, oba díly Anděla Páně, loňská štědrovečerní pohádka Jak si nevzít princeznu ani oblíbené vánoční klasiky. V roce 2015 také Česká televize natočila jako vůbec první v Evropě pohádku pro děti se sluchovým postižením. Zatím jich má v archivu sedm a všechny nabídne v průběhu letošních vánočních svátků.

Advent na obrazovkách opět doprovodí benefiční Adventní koncerty. Výtěžky z nich pomůžou čtyřem neziskovým organizacím. „Pro ně je to opravdu veliká pomoc, proto doufám, že letos budou diváci štědří, přestože situace kolem nás není úplně dobrá,“ přeje si Petr Dvořák. Patronáty nad jednotlivými projekty převezmou osobnosti České televize – Barbora Kroužková, Lea Surovcová, Stanislav Bartůšek a Daniel Takáč.

Na Silvestra Gott, na Nový rok Zátopek

Silvestrovský večer se stane Poctou Karlu Gottovi. Česká televize odvysílá poslední den v roce záznam koncertu, během něhož se na pódiu sešlo na čtyřicet zpěváků a zpěvaček. Program doplní speciální vydání oblíbených pořadů Všechnopárty a Zázraky přírody.

Nový rok odstartuje Zátopek oceněný osmi Českými lvy. Životní příběh slavného běžce natočil David Ondříček, do hlavní role obsadil Václava Neužila. „Je to veliký film a bude reprezentativním vstupem do nového roku,“ nepochybuje Petr Dvořák.

V závěru roku se s diváky vinou nezbytných úsporných opatření rozloučí stanice ČT3. Posledním českým titulem, který odvysílá, bude komedie Saturnin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...