Novák, Rooneyová, Kosatík či Němec. Na Velký knižní čtvrtek vyšlo patnáct novinek

Události v kultuře: Velký knižní čtvrtek (zdroj: ČT24)

Na pultech knihkupectví se objevily nové knihy Jana Nováka, Pavla Kosatíka, Jana Němce nebo Sally Rooneyové. V rámci tradiční propagační akce Velký knižní čtvrtek vyšlo patnáct novinek českých i zahraničních autorů. Natáčel s nimi Tadeáš Hlavinka.

Od rozdělení Československa přes tragédie a vzepětí občanské společnosti až po současné problémy. Pavel Kosatík říká: zájem Slováků o Česko je větší, než je tomu naopak. I proto se v nové knize Slovensko 30 let poté snaží přiblížit Čechům posledních třicet let v zemi nejbližších sousedů.

„Dneska už nemá cenu někomu vyprávět, jaká to byla senzace, že jsme se rozešli bez násilí. To bylo zajímavé v roce 92, kdy se vraždilo v Jugoslávii. Dneska je důležité, jaké ty vztahy doopravdy jsou, a já si myslím, že ty česko-slovenské by mohly být mnohem těsnější,“ vysvětluje Kosatík.

„Těžký prachy“ před dvaceti lety vozil spisovatel Jan Novák, když pracoval jako ozbrojený kurýr v americkém Chicagu. Pojmenoval tak i svoji novinku. „Psalo se o tom výborně. Tenhle druh povolání přitahuje lidi, kterým se dějí příběhy,“ popisuje Novák.

Běžně převážel desítky tisíc dolarů, nebezpečné byly především cesty do ghett. Novák vypráví třeba příběh svého kolegy původem z Bosny. „To byl shodou okolností jediný člověk, s kterým jsem se stýkal mimo práci, hrál jsem s ním šachy. Střelili ho na Vánoce kvůli šedesáti tisícům dolarů do hlavy. Naštěstí to byl vysoký chlap a ten, co ho střílel, byl malý černoch, co střílel nahoru. Ta kulka z osmatřicítky se mu odrazila od lícní kosti do ucha, ne do mozku,“ popisuje Novák.

Rooneyová znovu píše o mileniálech

Řidičem, kterému jde občas o život, je také hlavní hrdina románu Asfaltová pustina. Ten se ale pohybuje na druhé straně zákona, i když se spojení s podsvětím snaží uniknout. „Chtěl bych poděkovat všem čtenářům v České republice, kteří dají Asfaltové pustině šanci,“ říká spisovatel S. A. Cosby. Podle redaktorky nakladatelství Argo Martiny Mašínové dokáže společenské problémy podat formou, která je veskrze zábavná, ale přitom je nepopírá.

Psát o těch nejaktuálnějších událostech si vyzkoušel Jan Němec, teď nabízí pětici povídek o válce na Ukrajině. O životě mileniálů ve své novince opět promlouvá populární Sally Rooneyová, jejíž knihy Normální lidi a Rozhovory s přáteli se nedávno dočkaly i úspěšných seriálových adaptací.

Vychází také závěrečný díl čtenářsky oblíbené série Poslední aristokratka. Dosud se prodalo téměř půl milionu výtisků. „Je to zakončení té série, ale on ještě bude předcházet prequel, aristokratka v roce 83. Ale teď už je opravdu konec, takže kdo to nemá rád, tak si může oddechnout, už to nebude dál,“ říká spisovatel a kastelán Evžen Boček.

Neobvykle byla tentokrát do Velkého knižního čtvrtka zařazena též poezie. Pustá země nobelisty Thomase Stearnse Eliota získala nový český překlad ke stému výročí svého prvního vydání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kniha ukazuje 150 let měnících se Vánoc

Nová kniha Šťastné a veselé – České Vánoce ve vzpomínkách pamětníků ukazuje, že oslavy Vánoc se do dnešní podoby začaly formovat na přelomu 19. a 20. století s příchodem měšťanské společnosti. Za první republiky vznikla i tradice velkých vánočních stromů na náměstích, od začátku spojená s charitou. Nacisté stromy zakázali, komunisté zase chtěli ze svátků odstranit duchovní rozměr. Návrat některých tradic přinesla až sametová revoluce.
před 14 hhodinami

All I Want for Christmas Is You. Píseň, která Vánoce dělá i kazí

Před třiceti lety se svět dozvěděl, že jediné, co chce americká zpěvačka Mariah Careyová k Vánocům, jsi ty. Píseň All I Want for Christmas Is You se stala moderní koledou a za ony tři dekády o žádném adventu nechyběla v playlistech rádií a nákupních center po celém světě. Figuruje na vrcholu žebříčků nejoblíbenějších i nejnesnesitelnějších svátečních singlů. Co vlastně z této skladby udělalo téměř neotřesitelný vánoční hit?
včera v 09:00

„Kde domov můj.“ Román vypráví o nizozemském životě skladatele Škroupa

Málo známý příběh autora hudby k české státní hymně. Skladatel František Škroupa strávil dva roky života v Rotterdamu a je tam pohřbený. Jeho nizozemské angažmá přibližuje reportážní román Markéty Dočekalové s názvem Kde domov můj. Píseň poprvé zazněla v divadelní hře Fidlovačka. Od premiéry uplynulo 190 let.
21. 12. 2024

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová, bylo jí 44 let, uvedly weby Blesk.cz a TN.cz. Informaci České televizi potvrdila manažerka Zeťové Jana Boková. Na začátku tisíciletí se zpěvačka proslavila především jako členka dívčí skupiny Black Milk, která byla v anketě Český slavík oceněna jako Objev roku 2002. Zlínská policie bez konkretizování jména informovala, že vyšetřuje úmrtí čtyřiačtyřicetileté ženy v obci Prostřední Bečva na Vsetínsku.
20. 12. 2024Aktualizováno20. 12. 2024

O slávě i tragédii krasobruslaře Nepely vzniká celovečerní film

Byl olympijským vítězem, trojnásobným světovým šampionem, pětinásobným mistrem Evropy. Československý krasobruslař Ondrej Nepela, jenž zemřel v pouhých 38 letech, ale zažíval i osobní dramata. Nový celovečerní biografický film, který vzniká v koprodukci, se zaměřil mimo jiné také na ně. Pojednává rovněž o roli zpěvačky Evy Pilarové, homosexualitě i komunistickém režimu, před nímž musel Nepela svou orientaci skrývat. Do hlavní mužské role obsadil režisér Jakub Červenka slovenského herce Adama Kubalu a do epizodní role Evy Pilarové českou herečku Martinu Jindrovou.
20. 12. 2024

Téměř padesát sklářských umělců bilancuje v Jablonci

Sklářská díla čtyřiceti osmi umělců z regionu vystavuje galerie Nisa Factory v Jablonci nad Nisou. Záměrem je vytvořit novou tradici v prezentaci místní sklářské tvorby a pořádat takovou přehlídku jednou za tři roky.
19. 12. 2024

Putina si nechal vytetovat, teď tanečník Polunin Rusko opouští

Jeden z nejviditelnějších tanečníků ruského baletu Sergej Polunin oznámil, že se rozhodl i s rodinou odejít z Ruska. Jeho „duše“ se prý necítí na svém místě. Polunin dlouhodobě platil za velkého podporovatele Vladimira Putina, podobiznu ruského vládce si dokonce nechal vytetovat. Ve svém oboru se prosadil i v zahraničí, kde je vnímán jako nesporný talent, ale s pověstí enfant terrible.
19. 12. 2024

Armáda vyznamenala Cruise, pilota Top Gunu narozeného 4. července

Herec Tom Cruise obdržel nejvyšší vyznamenání amerického námořnictva pro civilisty, Distinguished Public Service Award, za „vynikající přínos námořnictvu a námořní pěchotě“. O tuto poctu se zasloužil svými filmovými rolemi. Armádě „sloužil“ z filmového plátna především v Top Gunu.
18. 12. 2024
Načítání...