Zemřel spisovatel Stanislav Rudolf, autor známého Metráčka

Zemřel spisovatel a scenárista Stanislav Rudolf, bylo mu 89 let. Informaci potvrdil jeho syn Martin Rudolf. Mezi nejznámější Rudolfovy knihy, které byly i zfilmovány, patří Metráček, Kopretiny pro zámeckou paní nebo Operace mé dcery. Poslední rozloučení bude v rodinném kruhu.

Stanislav Rudolf se narodil 16. února 1932 v Jičíně. Po maturitě na jičínském gymnáziu chtěl jít studovat na pražskou FAMU, kam ho ale nepřijali. Zkoušky na pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích vyšly a po vystudování působil jako učitel na základní škole v Písku.

Ve druhé polovině 50. let vystudoval dálkově češtinu na Vysoké škole pedagogické v Praze a poté působil jako odborný asistent na pedagogické fakultě v Brandýse nad Labem. Následně se stal redaktorem Pionýrských novin a také časopisu Květy. Později působil jako scenárista a dramaturg ve Filmovém studiu na Barrandově.

Pro dospívající

Popularitu si získal především jako autor próz pro mládež o každodenním životě dospívajících, zpravidla dívčích hrdinek. Do literatury vstoupil příběhem dospívající dívky, které sport dodá sebedůvěru. O tom byla v roce 1969 jeho prvotina Metráček aneb Nemožně tlustá holka.

Následovaly Kopretiny pro zámeckou paní nebo Údolí krásných žab. Pozornost získaly i jeho prózy věnované dospělým – Barvoslepý, Běh znaveného koně, Operace mé dcery. 

V tvorbě Rudolf plně využíval znalost školního prostředí například ze svého působení v Brandýse nad Labem, ale i z vlastních školních let. Příběhy situoval často právě do prostředí školy, různých učebních oborů či letního tábora. Jeho hrdinky většinou řešily potíže s první láskou nebo volbou povolání.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 23 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánovčera v 15:08

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...