Vzpurný nedbalec a věrná přítelkyně. Román o Toyen zjišťuje, kdo to je on

„To je on“ nazvala spisovatelka Milena Štráfeldová beletrizovaný životopis Marie Čermínové. Název je jedním z možných výkladů, jak vzniklo umělecké jméno této (nejen) surrealistické malířky – Toyen. Štráfeldová se knihou snažila opravit i některé mýty nebo nejasnosti, při psaní proto pátrala v archivech v Česku i ve Francii, kde výtvarnice zemřela.

Milena Štráfeldová přiznává, že ji jako spisovatelku oslovují „netypické ženské příběhy“. Do románu už převedla osudy hereckých sester Lídy Baarové a Zorky Janů a také příběh životem zkoušené historičky umění Růženy Vackové. K titulům Sestry B. a Trestankyně přibyl ještě Svatý rváč, v němž autorka přiblížila osudy českého učence a chráněnce Jana Husa Jeronýma Pražského.

Její knihy nejsou odborné publikace, ale beletrie. „Nepíšu historickou biografii, která by měla poznámkový aparát, musím tomu dát nějaký příběh a tam je už nezbytné někdy fabulovat. A z toho mívám někdy trochu strach,“ připouští.

Dívka stylizovaná do muže

O Toyen říká, že její život byl tak dramatický, že kdyby nenamalovala jediný obraz, stejně by stál za románovou podobu. Malířka po sobě nezanechala žádnou soukromou korespondenci nebo deníky, mnohé věci tak lze odvozovat jen z vyprávění jiných, některé zůstávají tajemstvím.

Zřejmě už se například nepřijde na původce jejího pseudonymu. Jedna verze tvrdí, že ze slov „to je on“. Tento nápad si přivlastňoval Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval i Karel Teige. „Sama Toyen říkala, že zdrojem je francouzské slovo citoyen, což znamená občan,“ doplnila další možnost Štráfeldová.

Názvem knihy odkazuje i k malířčině genderové nevyhraněnosti. „Jako mladá dívka se stylizovala do mužské role, dokonce prý jeden čas mluvila i v mužském rodě. Chodila oblečená do mužských šatů, měla krátký sestřih. Takže mně to přišlo pro ni do jisté míry typické a současně i do jisté míry tajemné, kdo to vlastně je ten on,“ ptá se spisovatelka.

Měšťanská dcerka se špatnou známkou z kreslení

Život Toyen vypráví chronologicky. Popisuje i školní léta tehdy ještě Marie Čermínové. „Objevila jsem kroniku ve škole, kde ani netušili, že u nich studovala. V té době byla ještě celkem poslušná dívenka, ale zásadně měla špatné známky z kreslení,“ prozradila Štráfeldová. Budoucí významná česká výtvarnice možná už tehdy chtěla malovat mimo pravidla.

Díky bádání v archivech se Štráfeldové povedlo upřesnit i některé nejasnosti života své hrdinky. Například mýtus, že pocházela z chudých poměrů. „Její rodiče si zakoupili dokonce činžovní dům na Smíchově,“ upozorňuje. „A možná právě ten její odpor proti měšťanskému životu rozhodl, že v šestnácti letech odešla,“ dodává.

Středostavovskou výchovu Marie vyměnila za anarchokomunistické hnutí. „To je vedeno jako informace v policejních aktech. A vrátilo se to v době, kdy chtěla ve třicátých letech jako malířka nabídnout jeden svůj obraz státu. Tehdy to fungovalo tak, že muselo policejní ředitelství prověřit, že člověk, od něhož kupuje stát obraz, nemá žádné špatné záznamy v policejních spisech. Takže tehdejší inspektor Emanuel Renč skutečně vydal dobrozdání, že se o ní říkalo, že byla členkou komunistické strany, ale že se to nikde nepotvrdilo,“ doplňuje Štráfeldová.

3 minuty
Milena Štráfeldová napsala román o Toyen
Zdroj: ČT24

Pro přátele riskovala i život

Prvorepublikový advokát levicových umělců Kamill Resler mladou Toyen popsal jako vzpurného nedbalce. Označení, které ji podle spisovatelky přesně vystihuje.

„Především mě zaujala tím, jaká byla jako člověk,“ podotýká autorka, že v popředí jejího autorského zájmu nebyla malířská tvorba. „Byla velmi svérázná, ale také velmi věrná těm několika přátelům, které měla. Byla ochotná za ně doslova nasadit život. To je možná něco, co se s jejím životem tak často nespojuje, protože všichni ji vnímají především jako úžasnou malířku.“

Toyen například pečovala o svého uměleckého přítele Jindřicha Štyrského, když mu za německé okupace chyběly léky na srdeční chorobu. Problémům se srdcem také v roce 1942 podlehl.

Velkou statečnost při pomoci bližnímu prokázala malířka ale především, když za války ukrývala Jindřicha Heislera, židovského surrealistu, který odmítl přihlásit se do transportu. „Stala se z něj takzvaná ponorka, musel se ztratit úřadům,“ vysvětluje Štráfeldová. Toeyn ho před nacisty schovávala u sebe doma. Oba tím riskovali život. V roce 1947 pak společně odešli do Francie, kde už byla Toyen jako doma ve dvacátých letech.

Nemajetná stará paní s obrazy za miliony

Její poválečný život ve Francii označuje Milena Štráfeldová za smutnou kapitolu, především závěr života. „Byla to nemajetná osamělá stará paní. Nebyla ochotná prodávat své obrazy, přestože měla dluhy. Velmi dojemně působí soupis majetku, který udělal notář po její smrti. To je tak ubohá výbava domácnosti, že si člověk nedokáže představit, že takhle žila slavná malířka, jejíž obrazy se prodávají za desítky milionů korun,“ podivuje se spisovatelka.

Po rozpadu skupiny kolem básníka a frontmana surrealismu André Bretona na konci šedesátých let byli prakticky jedinými lidmi, s nimiž se Toyen scházela, chorvatský básník Radovan Ivšič a jeho francouzská přítelkyně Annie Le Brunová. Mimo jiné spolukurátorka současné výstavy Toyen v Národní galerii.

Toyen na výstavě

„Měla jsem to štěstí, že jsem byla patnáct let Toyen velmi blízko. Chtěla bych hlavně zdůraznit, že Toyen byla výjimečnou umělkyní dvacátého století, která nikdy nepřestala revoltovat a ani se nevzdala svých snů,“ uvedla k výstavě.

Expozice nejen surrealistických děl je řazena chronologicky a vyzdvihuje i důležitá témata v tvorbě Toyen, například erotiku či alchymii. Představuje nejen obrazy a kresby, ale i ilustrace. K vidění je do poloviny srpna.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 8 hhodinami

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
před 9 hhodinami

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 16 hhodinami

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
před 18 hhodinami

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...