Šarlatán a Krajina ve stínu ovládli nominace na Ceny české filmové kritiky

Historická dramata Krajina ve stínu a Šarlatán posbírala shodně pět nominací na Ceny české filmové kritiky za rok 2020. Film V síti navíc jako vůbec první dokumentární titul pronikl mezi nominované na nejlepší film roku. Vítězové se vyhlásí v sobotu 6. února 2021 v pražském Divadle Archa, večerem diváky provedou v přímém přenosu na ČT art od 20:20 moderátoři Světlana Witowská a Ondřej Cihlář.

Nominace českých filmových kritiků a kritiček si v deseti kategoriích vysloužilo celkem 18 snímků z loňského roku. Nejvíce jich má černobílé drama z pohraničního Vitorazska Krajina ve stínu, které natočil Bohdan Sláma, a Šarlatán, nový film Agnieszky Hollandové o přírodním léčiteli Janu Mikoláškovi. Ten už Česko po premiéře na festivalu Berlinale poslalo do boje o nominaci na Oscara. Těžištěm obou filmů je turbulentní historie 20. století včetně života ve dvou totalitních systémech.

V kategorii nejlepší film tyto dva počiny doplňuje dokumentární film Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti, odkrývající praktiky on-line sexuálních predátorů. Všechny tři filmy získaly svým tvůrcům také nominaci za režii. V případě V síti jde o vůbec první nominaci dokumentu v hlavní kategorii Cen české filmové kritiky.

Herecké nominace mají Trojan, Geislerová i Mádl

Za nejlepší herečky roku 2020 čeští kritici a kritičky považují Annu Geislerovou, která se zhostila role Olgy Havlové ve snímku Slávka Horáka Havel, Jaroslavu Pokornou za ztvárnění léčitelky v Šarlatánovi a Magdalénu Borovou v roli ženy smýkané tragédiemi dějin ve filmu Krajina ve stínu.

Nejlepším hercem se může stát Ivan Trojan za roli nadaného přírodního léčitele Mikoláška v Šarlatánovi, Viktor Dvořák, který ztvárnil Václava Havla ve snímku Slávka Horáka Havel, anebo Jiří Mádl za svou kreaci rapera Plecha v novince Petra Zelenky Modelář.

Ocenění čeká poprvé také tvůrce krátkých filmů

Na Cenu innogy pro objev roku aspirují Jindřich Andrš, režisér dokumentárního filmu Nová šichta o horníkovi, který hledá nové životní uplatnění, Viera Čákanyová, autorka experimentálního dokumentu FREM, natočeného v Antarktidě, a herec Cyril Dobrý, který se objevil v seriálu Viktora Tauše Zrádci.

Letos se hlasuje také v nové – desáté – kategorii pro nejlepší krátký film. Ceny české filmové kritiky tak reagují na rozkvět domácí krátkometrážní tvorby v posledních letech.

České filmové publicisty upoutaly snímky Anatomie českého odpoledne od Adama Martince, hraný portrét české společnosti z letního koupaliště, originálně pojatý animovaný dokument o vnímání světa s ochromenou pamětí M E Z E R Y Nory Štrbové, a esej z místa opuštěného lidmi Pripyat Piano, který v Černobylu natočila Eliška Cílková.

Slavnostní večer Cen české filmové kritiky proběhne v sobotu 6. února 2021 v pražském Divadle Archa, diváky jím v přímém přenosu ČT art od 20:20 provedou moderátoři Světlana Witowská a Ondřej Cihlář. Výsledky hlasování a rozhodování jednotlivých kritiků a kritiček budou veřejně dostupné na webu www.filmovakritika.cz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 11 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 14 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 22 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...