Šarlatán a Krajina ve stínu ovládli nominace na Ceny české filmové kritiky

Historická dramata Krajina ve stínu a Šarlatán posbírala shodně pět nominací na Ceny české filmové kritiky za rok 2020. Film V síti navíc jako vůbec první dokumentární titul pronikl mezi nominované na nejlepší film roku. Vítězové se vyhlásí v sobotu 6. února 2021 v pražském Divadle Archa, večerem diváky provedou v přímém přenosu na ČT art od 20:20 moderátoři Světlana Witowská a Ondřej Cihlář.

Šarlatán (2020, režie: Agnieszka Hollandová)
Zdroj: CinemArt Autor: Alžběta Jungrová

Nominace českých filmových kritiků a kritiček si v deseti kategoriích vysloužilo celkem 18 snímků z loňského roku. Nejvíce jich má černobílé drama z pohraničního Vitorazska Krajina ve stínu, které natočil Bohdan Sláma, a Šarlatán, nový film Agnieszky Hollandové o přírodním léčiteli Janu Mikoláškovi. Ten už Česko po premiéře na festivalu Berlinale poslalo do boje o nominaci na Oscara. Těžištěm obou filmů je turbulentní historie 20. století včetně života ve dvou totalitních systémech.

V kategorii nejlepší film tyto dva počiny doplňuje dokumentární film Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti, odkrývající praktiky on-line sexuálních predátorů. Všechny tři filmy získaly svým tvůrcům také nominaci za režii. V případě V síti jde o vůbec první nominaci dokumentu v hlavní kategorii Cen české filmové kritiky.

Herecké nominace mají Trojan, Geislerová i Mádl

Za nejlepší herečky roku 2020 čeští kritici a kritičky považují Annu Geislerovou, která se zhostila role Olgy Havlové ve snímku Slávka Horáka Havel, Jaroslavu Pokornou za ztvárnění léčitelky v Šarlatánovi a Magdalénu Borovou v roli ženy smýkané tragédiemi dějin ve filmu Krajina ve stínu.

Nejlepším hercem se může stát Ivan Trojan za roli nadaného přírodního léčitele Mikoláška v Šarlatánovi, Viktor Dvořák, který ztvárnil Václava Havla ve snímku Slávka Horáka Havel, anebo Jiří Mádl za svou kreaci rapera Plecha v novince Petra Zelenky Modelář.

Ocenění čeká poprvé také tvůrce krátkých filmů

Na Cenu innogy pro objev roku aspirují Jindřich Andrš, režisér dokumentárního filmu Nová šichta o horníkovi, který hledá nové životní uplatnění, Viera Čákanyová, autorka experimentálního dokumentu FREM, natočeného v Antarktidě, a herec Cyril Dobrý, který se objevil v seriálu Viktora Tauše Zrádci.

Letos se hlasuje také v nové – desáté – kategorii pro nejlepší krátký film. Ceny české filmové kritiky tak reagují na rozkvět domácí krátkometrážní tvorby v posledních letech.

České filmové publicisty upoutaly snímky Anatomie českého odpoledne od Adama Martince, hraný portrét české společnosti z letního koupaliště, originálně pojatý animovaný dokument o vnímání světa s ochromenou pamětí M E Z E R Y Nory Štrbové, a esej z místa opuštěného lidmi Pripyat Piano, který v Černobylu natočila Eliška Cílková.

Slavnostní večer Cen české filmové kritiky proběhne v sobotu 6. února 2021 v pražském Divadle Archa, diváky jím v přímém přenosu ČT art od 20:20 provedou moderátoři Světlana Witowská a Ondřej Cihlář. Výsledky hlasování a rozhodování jednotlivých kritiků a kritiček budou veřejně dostupné na webu www.filmovakritika.cz.