
Čtenářský metr pomáhá dětem čtenářsky růst
Aplikace vybere dětem knihy podle věku a vkusu na míru. Uživatelé zároveň vidí, co všechno už přečetli, i jak čtenářsky rostou – za každý titul jim totiž příbývají „čtemetry“.
Od Kvaka a Žbluňka až po Harryho Pottera
Čtenářský metr vymysleli pedagogové a knihovníci v Třinci. Průběžně ho vylepšují a přidávají nové knížky, zatím jsou jich stovky. Od zahraničních autorů i českých. Vedle novějších příběhů, třeba francouzské obrazové knihy 365 tučňáků, jsou zařazeny i tituly, které četli i rodiče začínajících čtenářů, jako jsou příhody žabáků Kvaka a Žbluňka.
Pro větší nechybí Harry Potter či Deník Anne Frankové. Z tuzemské literatury autoři aplikace vybrali Bertíka a čmuchadlo od Petry Soukupové nebo bajky Markéty Baňkové Straka v šíři entropie.
„Snažíme se, aby to byly knihy hodnotné, v něčem výjimečné,“ podotýká Marika Zadembská z třinecké knihovny. „Pro nejmenší děti bych mohla doporučit graficky jednoduchou a vtipnou knihu Jonáš a Nenáš, bude bavit i rodiče, z novinek pak určitě třetí Prašinu,“ přidala své osobní tipy.
Metr papírový i v polštině
Autoři připravují nyní nástěnný metr, zaměří se na knihy vydané od roku 2018. A protože do třinecké knihovny chodí i hodně polských čtenářů, vyjde papírový metr také v polštině.
Na nejlepší knihy upozorňuje také katalog
Zorientovat se v knižní produkci rodičům každoročně pomáhá také katalog Nejlepší knihy dětem. Zaměřuje se ale jen na české knihy pro děti a mládež. Výběr z novinek zaštiťuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů i Česká sekce Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu (IBBY). Dostupný je také on-line.