Filmová upoutávka týdne: Johnny Depp jako brutální plukovník čeká na barbary

Bezmála rok po premiéře na filmovém festivalu v Benátkách dostane publikum možnost zhlédnout hvězdně obsazené drama režiséra Cira Guerry. V adaptaci světoznámého románu Waiting for the Barbarians (Čekání na barbary) Johna Maxwella Coetzeeho hrají Johnny Depp, Mark Rylance a Robert Pattinson.  

Děj je soustředěn na hranici blíže nespecifikované země, na kterou dohlíží z pověření všemocného „Impéria“ loajální úředník (Mark Rylance). Pověstem o blížící se válce s okolními barbary nevěnoval pozornost, z apatie ho ovšem probudí příjezd plukovníka Jolla (Johnny Depp). Ten dostal příkaz zabezpečit hranice a informovat o všech aktivitách. S bezcitnou samozřejmostí se pustí do násilných výslechů původních obyvatel.

Příběh i dnešní doby

Román jihoafrického spisovatele Johna Maxwella Coetzeeho poprvé vyšel v roce 1980. Kniha si vysloužila několik prestižních ocenění, a v roce 2005 se dokonce stala základem k opernímu zpracování. Autor obdržel v roce 2003 Nobelovu cenu za literaturu.

Filmovou adaptaci režíroval kolumbijský filmař Ciro Guerra. Natáčení přiblížil ve vyjádření pro festival v Benátkách: „Když jsme začali pracovat na adaptaci románu J. M. Coetzeeho, myslel jsem, že se příběh odehrává v dalekém světě a ve vzdálených časech. Jak se vyvíjelo natáčení, začal jsem cítit, jak se daleký čas a místo přibližují. Nyní, po dokončení, se nějak proměnil v příběh z naší dnešní doby.

Herci na slávu už nečekají

Ústředního bezejmenného úředníka ztělesnil Brit Mark Rylance. Mezi lety 1995 a 2005 byl uměleckým ředitelem londýnského Divadla Globe. Nejen v tomto období získával nesmírné uznání za své režijní a zejména herecké výkony. Je držitelem tří divadelních cen Tony. V roce 2015 slavil mimořádný úspěch rovněž v televizi a ve filmu. V minisérii Wolf Hall představoval Thomase Cromwella a ve snímku Stevena Spielberga Most špionů sovětského tajného agenta. Za tuto roli obdržel Oscara jako nejlepší herec ve vedlejší roli.

Další hvězda snímku, Johnny Depp, má za sebou výjimečně členitou hereckou kariéru, která mu přinesla status zářné hollywoodské celebrity i uznání kritiků. K jeho nejslavnějším rolím patří postavy ve snímcích režiséra Tima Burtona (například ve filmech Střihoruký Edward /1990/ nebo Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street /2007/) a samozřejmě i extravagantní pirát Jack Sparrow ze série Piráti z Karibiku (2003–2017).

Role důstojníka Mandela se v Čekání na barbary ujal Robert Pattinson. Ten se proslavil coby dlouhověký upír ve filmových adaptacích románů Stmívání (2008–2012). Od té doby vyhledává náročné role v nezávislých produkcích. Do české distribuce se například dostaly jeho snímky Ztracené město Z (2016), Dobrý časy (2017) nebo horor Maják (2019). 

Čekání na barbary bude mít americkou premiéru 7. srpna 2020. České uvedení zatím nebylo oznámeno.