Sochy s rouškou před Divadlem Spejbla a Hurvínka

Uvolněte se, prosím. Na výstavě či v divadle ale zatím jen v rouškách a s odstupem

Díky postupnému uvolňování opatření, zavedených proti šíření nemoci covid-19, se od 11. května otevírají mnohé kulturní instituce. Po dvou měsících si tak lidé mohou zajít do divadla, na koncert, do kina či na výstavu. Přístupné jsou nově i venkovní prostory památek. Pro návštěvníky ale nadále platí povinnost nosit roušku a dodržovat odstupy a nesmí se jich sejít víc než sto. Některé umělecké prostory a produkce se obávají, že při stanovených podmínkách se jim otevřít nevyplatí.

 

Muzea, galerie, výstavní síně

Do muzeí, galerií a výstavních síní smí jen sto lidí současně a maximálně jeden člověk na každých deset metrů čtverečních. Nejen při prohlížení exponátů musí dodržovat dvoumetrové rozestupy, pokud nesdílí společnou domácnost. Je třeba, aby si u vstupu vydezinfikovali ruce, dezinfekci zajišťuje daná instituce.

Některá muzea a galerie se otevřou až v úterý, protože pondělí je pro ně tradiční zavírací den. A mnohé instituce nabízejí slevy na vstupném, aby zájemce přilákaly.

Venkovní prostory zámků, hradů a skanzenů 

Národní památkový ústav částečně zpřístupňuje od pondělí přes dvacet památek ze stovky objektů, které spravuje. Navštívit bude možné zříceniny hradů, hradní nádvoří, zámecké parky a zahrady. Otevřou se také parky a zahrady u některých památek či exteriéry přírodních skanzenů.

Stanovena jsou v nich podobná opatření jako v muzeích a galeriích.  Vstup se povoluje pouze se zakrytými dýchacími cestami, zakrytí úst a nosu je návštěvník povinen dodržet po celou dobu návštěvy. Platí i dvoumetrové odstupy s výjimkou členů jedné domácnosti. U vstupu do prostor pokladen, prodejen a toalet je třeba si dezinfikovat ruce, dezinfekce bude na památkách k dispozici.

Své brány otevřou například hrady Trosky a Točník, zahrady pod Pražským hradem, Květná zahrada v Kroměříži, návštěvníci mohou zavítat také do zahrady vily Stiassni v Brně, do parku v Buchlovicích nebo do areálu hradu Rabí. 

Hlavní sezona na památkách začne 25. května, kdy budou moci vpustit návštěvníky i do interiérů.

Divadla, kina, koncertní síně

Vládní harmonogram umožňuje také návštěvu divadelní inscenace, filmové projekce nebo třeba koncertu. Ovšem jen pokud v hledišti neusedne najednou více než sto lidí. Obsazena ale může být jen každá druhá řada a lidé mohou sedět maximálně  po dvojicích, od ostatních je oddělí nejméně jedno volné sedadlo. V případě, že místa k sezení nejsou pevně daná, platí distanc alespoň jeden a půl metru od jiných diváků. Stejnými pravidly se řídí i venkovní produkce. Obejít se lidé budou navíc muset bez občerstvení o přestávce i bez posezení v divadelní kavárně.  

S uvedením premiér distributoři i divadelníci zatím čekají. Kinaři většinou plánují otevírat, mnoho divadel ale sezonu nedokončí nebo zatím váhají, zvláště pro větší scény by představení byla prodělečná.

I další kultura se uvolňuje

Harmonogram uvolňování se od 11. května podle vyjádření vlády v kultuře týká kromě zmíněných také dalších uměleckých představení, kulturních, náboženských, spolkových, tanečních, tradičních a jim podobných akcí a shromáždění, dále slavností, poutí, přehlídek či cirkusů. 

Vnitřní prostory zoologických, botanických a dendrologických zahrad si na otevření musí počkat do 25. května, podobně jako interiéry památek.

Video Venkovní prostory památek jsou otevřeny. Na interiéry si návštěvníci počkají
video

Konírnu či truhlárnu návštěvníci uvidí. Na komnaty si ještě počkají

Zdroj: ČT24