Není třeba si něco namlouvat. Nejlepší audioknihou je Dědina, cenu má i prvotina Jakuba Szántó

Absolutním vítězem v cenách Audiokniha roku 2019 byla vyhlášena Dědina. Grotesku ze současné vesnice napsala původně Petra Dvořáková. Nejlepší interpretkou je Anna Kameníková, interpretem pak Jan Vlasák. Porotu zaujala i audiokniha podle publikace novináře Jakuba Szántó z České televize. Cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova získal Jiří Dvořák. Celkem bylo uděleno dvanáct ocenění.

Román Dědina nahlíží do talíře obyvatel vesnice kdesi na Vysočině. Petra Dvořáková příběh napsala v nářečí. Osmihodinovou adaptaci v režii Jitky Škápíkové namluvili Pavla Tomicová, Dita Kaplanová, Jiří Vyorálek, Jaromír Dulava, Johanna Tesařová, Robert Hájek a Ivana Uhlířová.

„Výtečné herecké obsazení, kdy každý z interpretů souzní s postavou, spolu s užitými jazykovými prostředky, má za následek dokonalou autentičnost charakterů i atmosféry prostředí. Chytrá postprodukční práce výslednému dojmu jen napomáhá,“ zní vyjádření předsedy poroty Jakuba Horáka. Dědina vyhrála také v kategorii „vícehlasná četba“.

Z dvojího ocenění se může těšit i Tobiáš Lolness. Dobrodružný fantasy příběh o chlapci, který měří sotva dva milimetry a jehož celým světem je obrovský strom, napsal francouzský autor Timothée de Fombelle. Uspěl v kategoriích „zvukový design“ a „audiokniha pro děti a mládež“. Vyprávění ožilo díky hlasům Marka Lambory, Jiřího Lábuse, Viktora Preisse, Lucie Trmíkové, Jana Novotného či Igora Bareše a v režii Aleše Vrzáka.

Nejlepší interpreti: Jan Vlasák a Anna Kameníková

Za nejlepšího interpreta byl označen Jan Vlasák, jenž načetl detektivku Maigret na dovolené. „Zkušený vypravěč Jan Vlasák vede čtenáře příběhem zručně a lehce, přirozeně pracuje s dikcí a dramatičností. Dokazuje, že i jediným hlasem lze vytvořit atmosféru, všechny postavy i celý svět Simenonových textů,“ chválí hercovo pojetí Jakub Horák.

Nejlepší interpretkou loňského roku je herečka Anna Kameníková. Cenu si vysloužila ztvárněním románu Probudím se na Šibuji. Magnesií literou oceněnou knihu, jež se částečně odehrává v Japonsku, napsala jako svůj debut česká autorka Anna Cima.

„Anna Kameníková je v interpretaci autentická, vtipná, živá, hraje si s ironií i tempem. Rozehrává dialogy, přirozeně klene složitější souvětí i myšlenky. Dobře ztvárňuje sebevědomí a mladistvou drzost hlavní vypravěčky děje. Její interpretace jednoznačně prospívá srozumitelnosti textu,“ nepochybuje porota.

Jakub Szántó mimo kategorie

Mimo kategorie byla oceněna audiokniha Za oponou války. Postřehy Jakuba Szántó z jeho práce a života na Blízkém východě do mluvené podoby převedl David Matásek.

„K ocenění nás vedlo atraktivní téma i forma zpracování, bezprostřední interpretace s apelativním tónem, schopnost bezezbytku udržet posluchačovu pozornost a dramaturgicky adekvátní zacházení s hudebními předěly,“ vysvětlili porotci.

Oceněný Jiří Dvořák: Audioknihy jsou krásné, ale náročné

Zvláštní cena za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova patří Jiřímu Dvořákovi. Jeho nezaměnitelný hlas je slyšet například v audioverzích Zaklínače, Krysaře nebo v krimi trilogii z ostrova Lewis. Řada audioknih, na nichž účinkoval, byla oceněna Audioknihou roku, naposledy loni Jedlová samota a Opuštěná společnost.

„Práce na audioknihách pro mě znamenala objevení nové disciplíny,“ říká Dvořák. „Krásné, ale náročné. V některých případech máte vytvořit i více postav, musíte je odlišit hlasově, intonačně, rytmicky, a to je vyčerpávající. Ve filmu nebo v televizi vydržíte natáčet dvanáct i třináct hodin, ale číst dvanáct hodin audioknihu nelze, to by zvládnul leda robot.“

Audiokniha roku 2019: cena za mimořádný přínos pro Jiřího Dvořáka

Zdroj: AVA

Audiokniha roku je výroční ocenění udělované Asociací vydavatelů audioknih. Nejlepší tituly roku 2019 vybírala osmnáctičlenná porota ze 112 přihlášených audioknih od 19 vydavatelů.