Osmimetrové Porsche přišpendlil David Černý k zemi jako brouka

Nová kinetická socha Davida Černého odkazuje k modelu automobilu Porsche, přesto se jmenuje Brouk. Hmyz přišpendlený do etymologické sbírky také pohyblivý automobil „zapíchnutý“ u magistrály v Praze 4 připomíná. Sochu vytvořenou pro areál BB Centra odhalil výtvarník ve středu.

Video Umělec David Černý přišpendlil v Praze svíjející se auto. Dílo se jmenuje Brouk
video

Umělec David Černý přišpendlil v Praze svíjející se auto. Dílo se jmenuje Brouk

Zdroj: ČT24

Pohyblivá plastika je téměř 17 metrů vysoká a osm metrů dlouhá; auto je tedy ještě větší než jeho skutečný předobraz – Porsche 911. Skládá se z 11 segmentů, rozpohybovaných pomocí hydrauliky. Sochou z deseti tun kovu vyjadřuje Černý prý svůj obdiv k designu kultovního modelu Porsche a zároveň svůj ambivalentní vztah k automobilismu.

„Mám rád automobily, jako každý správný mladý muž v pokročilém věku. Jako děti jsme pochopitelně milovaly Porsche, jediné auto, které žena pozná, je Porsche. Je to podařený, pěkný design a baví mě na něm, že je to zábavně spojené s naší zemí,“ vysvětlil Černý s odkazem na rodiště Ferdinanda Porscheho. Slavný konstruktér se totiž narodil ve Vratislavicích nad Nisou.

Porsche je otcem Brouka

Tím provázanost inspirace k dílu nekončí. „Porsche je duchovním otcem kultovního automobilu VW Beetle – Brouk. Ne tak známé je, že se k tomuto zásadnímu typu nechal volně inspirovat jiným konstruktérem, rakouským šéfem vývoje Tatry, Hansem Ledwinkou, který dlouhá léta pracoval a žil v Kopřivnici. Jeho Tatra V 570 byla dokonce po válce důvodem k soudnímu sporu mezi Tatrou a VW, zvláštní historie. Porsche 911, tento krásný kus automobilového designu, má samozřejmě základ v brouku. Takže je to taková česko-německá automobilová přesmyčka,“ připomněl umělec.

David Černý před svým autobusem v olympijském Londýně
Zdroj: ČTK
Autor: Radek Petrášek

Dopravní prostředek pro velkorozměrné dílo nepoužil poprvé. Například u příležitosti Olympijských her v Londýně v roce 2012 vytvořil sochu typického londýnského patrového autobusu, který dělá kliky. Na fasádu uměleckého centra MeetFactory, které spoluzaložil na pražském Smíchově, zase pověsil dvě auta.