Klip k písni Je doma máma?

Je doma máma? Tomáš Klus složil píseň k filmu V síti o zneužívání na webu

Muzikant Tomáš Klus přichází s písní k novému dokumentu, který se stal událostí ještě před svou premiérou. Film režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka se věnuje tématu sexuálních predátorů na internetu. Očekávaný snímek vstoupí do kin už 27. února.

 

Píseň nazvaná Je doma máma? vzešla ze spolupráce Tomáše Kluse a Víta Klusáka. Impuls pro její vznik vzešel od filmařů, ale Klus si po zhlédnutí filmu vzal téma natolik za své, že první verzi textu poslal už za dva dny.

Iniciační moment vzniku skladby líčí Klusák následovně: „S Tomášem nás svedla dohromady poťouchlá náhoda, na jedné akci byl zasedací pořádek podle jmen na židlích a ty papíry Klus a Klusák dal kdosi naschvál vedle sebe. Tak jsme se dali do řeči a Tomáš se ptal, kdy už bude venku film V síti. A já mu povídám: V únoru. A nechceš k tomu napsat písničku?“

„Tomáš pak záhy viděl film a na dva dny se zavřel do studia. Po těch dvou dnech mi přilétla zpráva: Sorry, zkoušel jsem všechno možný, ale zatím nic použitelného… Ale za pár hodin přišlo: No, vlastně jsem něco napsal, ale skončilo to v koši. Ale jsi taky šílenec, tak ti to pošlu,“ pokračuje Klusák. 

„Když mi Vít nabídl, zda bych k V síti nenapsal píseň, přijal jsem hozenou rukavici především proto, že ji hodil on. Jeho práce si nesmírně vážím, neboť jde do hloubky a nejen, že nastavuje zrcadlo, otevírá diskuzi, ale především s tématem pracuje kontinuálně a snaží se nabízet východiska, šířit osvětu, aktivizovat. To je velmi důležité,“ říká k tomu Klus.

Sám se rozhodl zvolit nečekanou perspektivu samotného internetového predátora. „Když jsem ji pustil doma, chvíli to smrdělo rozvodem, neboť jsem šel po Vítově vzoru na dřeň a zvolil nepříjemný pohled z první osoby, protože myslím, že je na šokující téma nutné upozornit šokantně. Jsme totiž, jak se říká, dnes už zvyklí na ledasco. Sám jsem neměl tušení, jak alarmující je situace, neboť mé děti doposud V síti nejsou. Jsem ale přesvědčen, že film hne i bezdětnými,“ vysvětluje.

Videoklipu vévodí tanec predátora, autorem choreografie je tanečník Marek Zelinka, vítěz StarDance z roku 2015. Cílem videoklipu i samotné písně podle autorů rozhodně není zlehčovat téma, ale naopak ještě více upozornit na problém zneužívání dětí na internetu a především k diskuzi přitáhnout i mladší diváky, kterých se problém týká především.