Kreslíř P. Craig Russell přibližuje operu komiksem, jeho kniha vyšla už i v Česku

Americký kreslíř P. Craig Russell ve své knize Kouzelná flétna ukazuje, jak vypadá opera bez hudby. V atraktivní komiksové podobě představuje často spletité zápletky světových děl. První české vydání knihy má ambici přilákat k opeře i ty, kterým byla až dosud vzdálená.

Video Události
video

Kniha přibližuje operu komiksem, vyšla i v Česku

„Kouzelná flétna je skoro nejsložitější opera na výklad,“ říká dirigent Jaroslav Kyzlink. Přesto si získala miliony lidí, aniž by museli nutně rozumět jejím slovům. Aby se diváci v ději opery orientovali, mají během představení k dispozici titulky. Jsou ale i jiné způsoby, jak příběhu porozumět.

P. Craig Russell ve své knize Kouzelná flétna a další operní příběhy nyní nově přibližuje světová díla i českým čtenářům. I když komiks postrádá hudbu, má větší prostor podrobněji popsat děj.

Dveře do světa opery

„Najednou zjistíte, že to, co vám odzpívají na jevišti s mečem v ruce, je obrovsky akční scéna, kterou vás ani nenapadne v té opeře hledat,“ vysvětluje Václav Dort z nakladatelství Comics Centrum, které Russellovu knihu vydalo.

Russellovo podání příběhů ale oproti původnímu libretu nese řadu změn. Třeba postava Papagena se mění z hlupáka ve vychytralce a odlišný je i finální střet dobra se zlem. Spíš než doslovným přepisem děje představení má totiž kniha ambice stát se atraktivním klíčem, který otevírá dveře do světa opery.