Z dokumentu Umírají labuť

Zlatá Praha sledovala tanec Umírající labutě. Bodoval i příběh dirigenta Bělohlávka

Hlavní cenu festivalu Zlatá Praha převzal režisér Glen Milner za snímek Umírající labuť, jehož hrdinkou je bývalá primabalerína Královského baletu Zenaida Yanowsky. Z českých autorů na přehlídce filmů s taneční a hudební tematikou, jejímž pořadatelem je Česká televize, uspěl režiséra Roman Vávra s dokumentem Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“.

 

Ve snímku Umírající labuť divák sleduje příběh španělské baletky, která ve věku čtyřiačtyřiceti let plánuje podstoupit operaci kolene a poté zatančit jedno z nejznámějších baletních sól – Umírající labuť. Britský film natočený ve spolupráci s předním tanečním divadlem Saddler's Wells a v roce 2018 odvysílaný BBC zvítězil na Zlaté Praze v konkurenci dalších 86 děl z 19 zemí. 

„Je to intimní portrét umělkyně v emočně náročné životní etapě. S výrazovou úsporností, ale zároveň nesmírně působivě nám přináší silný a dojemný příběh,“ zdůvodnila výběr vítěze Grand Prix Zlaté Prahy odborná mezinárodní porota v čele s předsedou Jonasem Hermanssonem.

Portrét Charlese Ivese

V kategorii Český křišťál – Dokumenty o hudbě, tanci a divadle vyhrál německý snímek Nezodpovězený Ives, v němž režisérka Anne-Kathrin Peitzová představuje mimořádného amerického skladatele Charlese Ivese. Český křišťál v kategorii Záznamy inscenačního umění patří švédskému pořadu režiséra Tommyho Pascala Představení v Garnier, který zachycuje tvořivost choreografa Alexandera Ekmana i radost tanečníků na jevišti.

V kategorii Český křišťál – Záznamy hudebních koncertů zvítězil záznam Letního nočního koncertu 2018 pořízený v zahradách Schönbrunnského paláce ve Vídni. Vídeňská filharmonie vedená Valerijem Gergijevem na něm vystupovala společně s ruskou sopranistkou Annou Netrebkovou. „Jedinečný příklad toho, jak se dá klasická hudba přiblížit co nejširšímu publiku,“ konstatovala porota.

Ocenění pro příběh Jiřího Bělohlávka

Na slavnostním večeru bylo uděleno několik dalších cen. Norský film Pánský klub, syrový dokumentární portrét mužského pěveckého sboru, získal Cenu České televize. Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin si převzal režisér Joachim A. Lang za filmařskou interpretaci Brechtovy Žebrácké opery s názvem Mackie Messer – Žebrácký film Bertolda Brechta.

Cenu Evropské vysílací unie (EBU) a Mezinárodního hudebního a mediálního centra (IMZ) obdržely producentky Anca-Monica Pandeleaová a Gabrielle Babin Gugenheimová.

Dokumentární film Romana Vávry zachycující bývalého šéfdirigenta České filharmonie Jiří Bělohlávek: „Když já tak rád diriguju…“ obdržel ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97.

Sobotní vyhlášení vítězů 56. ročníku Zlaté Prahy na Nové scéně Národního divadla nabídlo také ukázky současného tanečního, hudebního a divadelního umění.

Mezinárodní festival Zlatá Praha se koná od roku 1964. Patří tak k nejstarším televizním festivalům na světě.

Video 56. MTF Zlatá Praha 2019 – Slavnostní předávání cen
video

Slavnostní předání cen 56. MTF Zlatá Praha 2019