Milan Lasica, Hynek Bočan a Noční král. Začíná Letní filmová škola

8 minut
Začíná Letní filmová škola
Zdroj: ČT24

V Uherském Hradišti začíná Letní filmová škola (LFŠ), největší nesoutěžní filmový festival v zemi. Svá nejzásadnější díla na letošním 45. ročníku osobně uvedou a hlavními hosty budou herec Milan Lasica a režisér Hynek Bočan, kteří také převezmou Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Přehlídka letos představí současný bulharský film nebo méně známé snímky francouzské nové vlny.

Festivalový program je rozdělený do tří základních bloků nazvaných Historie, Současnost a Česko/Slovensko, pod které spadá šestnáct rozmanitých festivalových sekcí. Vedle klasických i méně známých českých a slovenských filmů přehlídka uvede třeba retrospektivy věnované americkému režisérovi Williamu Wylerovi nebo filmům rakouského tvůrce Michaela Hanekeho. Sekce Češi v zahraničí se zaměří na tvorbu kameramana Miroslava Ondříčka.

Nová sekce Terra festivalis má za cíl představit každý rok jinou národní kinematografii, která se v posledních letech výrazně prosadila na mezinárodní scéně. První zemí, na niž se Letní filmová škola zaměří, je Bulharsko. „Boduje na všech světových festivalech, je to velmi zajímavá kinematografie, a navíc je to země nám blízká jak svou historií, tak i současnými problémy,“ říká programová ředitelka Iva Hejlíčková.

6 minut
Události v kultuře: Začíná Letní filmová škola Uherské Hradiště
Zdroj: ČT24

Uherské Hradiště opět přivítá řadu zahraničních hostů, přijede třeba rumunský filmař Catalin Mitulescu, ruský režisér Alexej German mladší nebo polští režiséři Lech Majewski a Wojciech Smarzowski, který uvede velmi diskutovaný film Klér o polské církvi.

Na stopě vlně

Festival se tradičně zaměří také na klasiku a důkladně zmapuje filmy francouzské nové vlny. „Francouzská nová vlna je pojem všeobecně známý, ale každý zná tak dva tři nejznámější filmy, my jsme to pojali skutečně komplexně,“ říká Hejlíčková. Kromě titulů jako Nikdo mne nemá rád nebo U konce s dechem si tak diváci mohou vychutnat méně známá, ale zásadní díla Krásný Serge nebo Lola.

Přehlídku zahájí už v pátek odpoledne ve stanu České televize projekce krátkometrážního snímku Nechcete jet do Bembrly?, který v roce 1969 natočil Antonín Moskalyk. ČT kromě filmových projekcí zve také na přednášky a setkání s autory, dorazí třeba herec a režisér Jiří Mádl nebo bývalý zpravodaj v USA a moderátor Událostí Martin Řezníček.

Na festival dále dorazí třeba Vladimír Furdík, který patří k hrstce Čechů a Slováků, kteří se prosadili v Hollywoodu. Jedná se o světově proslulého kaskadéra, který spolupracoval s desítkami režisérů a stovkami hereckých hvězd. V rámci setkání s diváky promluví třeba o natáčení seriálu Hra o trůny, kde ztvárnil děsivého Nočního krále.

Letní filmová škola, kterou pořádá Asociace českých filmových klubů, potrvá do 4. srpna. Kromě filmů nabídne divadelní představení, tvůrčí dílny nebo koncerty. Hudební program letos odstartují Monkey Business, kteří zahrají v sobotu v letním kině na Masarykově náměstí.

Součástí doprovodného programu bude výstava České tiskové kanceláře nazvaná Okamžiky sametové revoluce, která nabídne dosud nepublikované fotografie i známé snímky z revolučního dění v Praze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 2 hhodinami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 3 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 7 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
06:31Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
včera v 20:04

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...