„Všechno je v harmonii, pokud to lidé nepokazí.“ Milan Dobeš už 90 let hledá nové cesty umění

3 minuty
Události v kultuře: Výstava k devadesátinám Milana Dobeše
Zdroj: ČT24

Milan Dobeš patří mezi přední evropské představitele optického umění a mezi vůbec první tvůrce světelně-kinetických objektů. Muzeum v Dolních Vítkovicích v Ostravě, které nese jeho jméno, nyní připravilo speciální výstavu k umělcovým devadesátým narozeninám.

Narodil se 29. července 1929 v Přerově. Přežil válku, vystudoval obchodní akademii, věnoval se mimo jiné pantomimě. Nakonec se však proslavil jako tvůrce nových forem umění. „Jeho nezaměnitelné opticko-kinetické a světelně-kinetické objekty mají dlouhodobý mezinárodní ohlas. Jak nová expozice, tak výstava k devadesátinám přesto přináší mnohá překvapení,“ uvedla mluvčí areálu v Dolních Vítkovicích Eva Kijonková.

Na výstavě jsou k vidění jeho realistické olejomalby podobné dílům Antonína Slavíčka i jeho nejnovější díla z posledních let. Výtvarník i ve svých devadesáti letech tvoří a hledá nové cesty umění. „Kdybych to začal považovat za dokonalé, tak bych přestal tvořit. Ale tvorba, to je objevování nového. Tak stále objevuji věci a jsem z toho šťastný,“ říká Milan Dobeš.

Spojit techniku a ideu lidství

Dlouhodobě působí v Bratislavě, takže ho Češi vnímají jako Slováka, Slováci jako Čecha. On sám se cítí být Evropanem, který se snaží pochopit pohyb a světlo. „Všechno je v harmonii, pokud to lidé nepokazí. Protože lidé pokazí tu harmonii. Právě proto se snažím spojit technické věci s ideou lidství a polidštit tu dnešní dobu,“ uvažuje. 

Exponáty, které reflektují život a dílo Milana Dobeše i uměleckou dráhu jeho současníků, spolužáků, inspirativních kolegů a následovníků, jsou zapůjčeny z veřejných i soukromých sbírek. Po pěti letech se do Ostravy například vrátil obraz Andick Victora Vasarelyho.

Z novinových výstřižků vznikla rozsáhlá mediální mapa Dobešova života. „Udělali jsme obrovskou kolážovou stěnu, takový slepenec jeho života,“ popisuje kurátor muzea Jan Světlík. Dokumentuje mimo jiné umělcův podíl na celosvětové výstavě EXPO 70 v Japonsku nebo ohlas jeho průkopnických, technicky náročných konstruktivistických děl.

Mnohovrstevná tvář

Svá díla věnovali Milanu Dobešovi k narozeninám také jeho kolegové, bývalí spolužáci nebo tvůrci, které svou tvorbou ovlivnil. O největší překvapení se postarala Ivana Štenclová, která vytvořila jeho mnohovrstevný portrét z vyřezávané překližky.

„Byla jsem tady několikrát, pozorovala jsem jeho dílo, protože jsem chtěla, aby obraz s jeho dílem korespondoval, což je možná odvážné tvrzení, ale minimálně jsem chtěla, aby struktura nebo barevnost s díly pana Dobeše souzněla,“ popisuje portrét, který sám Dobeš nadšeně ocenil.

Speciální výstava k devadesátinám Milana Dobeše je dočasná a potrvá do začátku září. Jeho nový portrét ale na místě zůstane. Má se stát ikonou a symbolem galerie jeho díla.

Muzeum nesoucí jméno jednoho z nejvýznamnějších evropských představitelů konstruktivismu a průkopníka výtvarných kinetických objektů se nachází v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Nově pojatá stálá expozice zahrnuje reprezentativní zastoupení konstruktivistů a autorů op artu ze Švýcarska, Německa, Itálie i Ameriky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
před 8 hhodinami

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
před 17 hhodinami

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
10. 4. 2025

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
10. 4. 2025

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025
Načítání...