Věčný pohyb. Ve Vítkovicích otevřelo Muzeum Milana Dobeše

19 minut
V Dolní oblasti Vítkovic otevřelo Muzeum Milana Dobeše
Zdroj: ČT24

V ostravské Dolní oblasti Vítkovic vzniklo muzeum Milana Dobeše. Umělec, který si ve svých dílech podmanil světlo a pohyb, patří k nejvýznamnějším evropským představitelům konstruktivismu. Na vzniku muzea se osmdesátiletý průkopník výtvarných kinetických objektů osobně podílel.

Rodák z Přerova a absolvent akademie v Bratislavě se věnoval krajině a figuře. Když dostal zákaz malovat, spolupracoval s architekty. Díky architektuře objevoval geometrické tvary, světlo a pohyb. Jeho první výstavu kinetických op-art objektů výtvarná komise málem zakázala. „Když viděli, že to svítí a že se to hýbe, říkali, že to nemůžou. Tak strašně se rozčílili, že odešli a zapomněli to zakázat,“ vzpomíná Milan Dobeš.

Za necelý rok ho oslovili zahraniční kurátoři a jako jediný zástupce z bývalého Československa vystavoval v Eindhovenu na první poválečné výstavě konstruktivismu. V sedmdesátých letech pro orchestr ve Spojených státech vytvořil světelně kinetický objekt. Na koncertech ho sám ovládal.

Muzeum Milana Dobeše v Ostravě
Zdroj: Petr Sznapka/ČTK

Milan Dobeš ukrývá světlo a pohyb do papíru, skleněných čoček, kovu. Mezi vystavenými díly je i první kinetický obraz vytvořený v Československu. Část muzejní expozice je věnována také autorům, se kterými Dobeš vystavoval v roce 1968 na tehdy nejvýznamnější výstavě moderního umění v německém Kasselu. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout i tvorbu Zdeňka Sýkory, Jiřího Koláře či Victora Vasarelyho a Andyho Warhola.

Milan Dobeš objevil kinetiku a umožnil světlu, aby skrze pohyb okouzlovalo a omračovalo v podobě výtvarného umění.
Zdeněk Sklenář
kurátor

Podobné muzeum před časem vzniklo i v Bratislavě, kde Milan Dobeš dlouhá léta působil a dodnes žije. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 21 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...