Bazén za téměř 2,1 miliardy. Hockney pokořil aukční rekord za dílo žijícího umělce

2 minuty
Obraz Davida Hockneyho pokořil aukční rekord
Zdroj: ČT24

Britský malíř David Hockney drží od čtvrtka aukční rekord, jeho plátno nazvané Portrét umělce (Bazén se dvěma postavami) koupil nový majitel v přepočtu za téměř 2,1 miliardy korun (90,3 milionu dolarů). Dosud nikdo za obraz žijícího umělce v dražbě tolik nezaplatil. Totožnost majitele newyorská aukční síň Christie's nezveřejnila.

Podle Alexe Rottera z oddělení poválečného a současného umění Christie's je vydražený Hockneyho obraz „jedním z největších mistrovských děl moderní doby“. Portrét umělce zobrazuje bazén se dvěma postavami: jednou plavající ve vodě a druhou zamyšlenou a hledící ze břehu. Podle britského deníku The Guardian je stojícím mužem malířův bývalý partner a múza Peter Schlesinger.

Vyvolávací cena za Portrét umělce byla 18 milionů dolarů. Hranici 50 milionů překročila částka za půl minuty. O obraz nakonec soupeřili dva zájemci po telefonu. Plátno se za rekordní sumu překračující dvě miliardy korun (včetně aukční přirážky) prodalo za devět minut.

Christie's nechtěla prozradit identitu prodávajícího. Podle agentury Bloomberg a serveru Artnet jím byl Joe Lewis, jehož majetek na devizových trzích je odhadován na 5,5 miliardy dolarů, patří mu například londýnský fotbalový klub Tottenham Hotspur a řada nemovitostí. Pátý nejbohatší britský podnikatel vlastní také díla Pabla Picassa, Henriho Matisse a Luciana Freuda.

Dosavadní rekord držel Balloon Dog (Orange) amerického umělce Jeffa Koonse. Socha psa z leštěné nerezové oceli byla v roce 2013 vydražena rovněž v newyorské aukční síni Christie's za 58,4 milionu dolarů (1,3 miliardy dolarů podle současného kurzu).

  • 1. David Hockney (Británie): obraz Portrét umělce (Bazén se dvěma postavami) – 90,3 (2018)
  • 2. Jeff Koons (USA): socha Oranžový balonkový pes – 58,4 (2013)
  • 3. Gerhard Richter (Německo): obraz Abstraktní obraz – 46,3 (2015)
  • 4. Gerhard Richter (Německo): obraz Domplatz, Mailand – 37,1 (2013)
  • 5. Jeff Koons (USA): socha Tulipány – 33,6 (2012)

Držitel nového aukčního rekordu – David Hockney - své prvenství nijak neprožívá. „Ignoruji to,“ vyjádřil se lakonicky. Jednaosmdesátiletý malíř, grafik, scénograf a fotograf patřil k umělcům, kteří v šedesátých letech definovali pop-art. Británie si ho považuje jako jednoho ze svých nejvlivnějších umělců 20. století.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Evropským filmem roku je Citová hodnota

Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší film získal snímek Citová hodnota dánsko-norského režiséra Joachima Triera. Film vyhrál také ceny za režii a scénář, Stellan Skarsgard a Renate Reinsveová převzali ceny za nejlepší herecké výkony. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v Berlíně.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
16. 1. 2026

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
16. 1. 2026

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026

Filmový svět letos láká na nové Avengers a Star Wars, ale i Odysseu od Nolana

Rok 2026 přinese na plátna kin návraty, superhrdiny, horory, sci-fi či adaptace literárních klasik. Fotogalerie chronologicky uvádí přehled zejména zahraničních filmů, které ve výhledech patří k těm nejvíce skloňovaným.
14. 1. 2026
Načítání...