Husitský král Jiří z Poděbrad (1462), 1923, vaječná tempera, olej, plátno, 405 x 480 cm

V Obecním domě posilují slovanství. Ukazují rub i líc části Muchovy epopeje

Po dvou letech si je možné opět v Praze prohlédnout Slovanskou epopej, i když ne všech dvacet pláten tohoto monumentálního cyklu Alfonse Muchy. Nejrozměrnější obrazy totiž prostory Obecního domu nepojmou. Devět největších výjevů ze slovanské historie je ale už od května k vidění na brněnském výstavišti.

 

Obecní dům, kde byla 28. října 1918 vyhlášena samostatnost Československa, je jednou z nejvýznamnějších pražských secesních staveb. S tímto zdobným uměleckým stylem je Alfons Mucha neodmyslitelně spojen.

Slovanská epopej je navíc druhým dílem, které lze od něj v Obecním domě obdivovat, vyzdobil zde totiž po svém trvalém návratu do Čech v roce 1910 Primátorský salonek. Téma je podobné jako u epopeje: nástropní freska zobrazuje slovanskou svornost, doplňují ji postavy českých dějin coby nositelé občanských ctností.

Ze Slovanské epopeje jsou v Obecním domě aktuálně k vidění menší plátna z cyklu – i tak ale zaberou zhruba dvacet metrů čtverečních. „Tehdy došlo k omezení dodávek pláten z Belgie, takže se Mucha musel spokojit s menšími rozměry,“ vysvětlila kurátorka Magdalena Juříková, která je zároveň ředitelkou Galerie hlavního města Prahy. Právě tato výstavní síň ve svých sbírkách Slovanskou epopej spravuje.

Vystavené obrazy vznikly za první světové války a počátkem dvacátých let. Představují například výjev po bitvě na Vítkově nebo korunovaci srbského cara Štěpána Dušana východořímským císařem.

Co si Mucha „čmáral“ na epopej

Jedenáct obrazů tu poprvé ukazují tak, jak je několik let vídal i sám autor, když je maloval na zámku Zbiroh – tedy bez rámů a přístupné i z rubové strany. Konstrukce, která plátna drží, připomínají koncertní pódia, aby se návštěvníci snadněji dostali do „zákulisí“. „Váha každého z pláten, včetně konstrukce, se pohybuje mezi sty a sto padesáti kilogramy,“ upozornil architekt výstavy Jakub Berdych Karpelis.

I sami vystavovatelé díky pohledu na „odvrácenou stranu“ maleb objevili Muchovy črty a zápisky. „Budeme se tím ještě podrobně zabývat. Ale jednou z poznámek je zřejmě výpočet plateb za plátna nebo za práci pomocníků,“ nastínila kurátorka.

Plátna v Obecním domě si lze prohlédnout do 13. ledna příštího roku. Zbývající, rozměrnější obrazy jsou součástí festivalu Re:publika v Brně. „Vystavena jsou plátna z Muchova prvního tvůrčího období od roku 1910–11 až do první světové války,“ upřesnila Magdalena Juříková. Expozice na brněnském výstavišti potrvá do konce letošního roku.

Video Události v kultuře
video

Obecní dům v Praze vystavuje část Slovanské epopeje

Příště pohromadě a už v novém pavilonu?

Pohromadě by zas všech dvacet pláten mohlo být k vidění nejpozději za dva roky. Tak dlouho totiž podle pražské primátorky Adriany Krnáčové potrvá výstavba vhodných prostor, které by odpovídaly monumentálnosti epopeje. Ty po Praze žádá i malířův vnuk John Mucha, tak zní podmínka, s níž jeho děd své životní dílo Praze věnoval. 

V minulosti se mluvilo o stavbě nové budovy na Letné nebo na Těšnově, nakonec letos pražské zastupitelstvo schválilo vypsání tendru na rekonstrukci Lapidária na Výstavišti a přístavbu nové budovy