Kočka je mrtvá, ať žije kočka. Záhady kvantové fyziky řeší komiks

Na principech kvantové fyziky stojí technologie, které běžně používáme. Díky laseru můžeme poslouchat cédéčko, díky mikroprocesorům používáme počítače. Přesto jde o vědu plnou tajemství. Navzdory složitosti se ji francouzský teoretický fyzik Thibault Damour pokusil srozumitelně vysvětlit v komiksové knize Záhady kvantového světa.

Video Události v kultuře
video

Záhady kvantového světa v komiksu

Damour proslul hlavně svými průkopnickým pracemi o gravitačních vlnách a černých dírách. K složitým jevům se dokázal propracovat jednodušší cestou. A efektivní zkratku používá i v komiksu o jedné z nejzáhadnějších teorií, která řídí chování atomů a jejich prostřednictvím celý vesmír. 

Za pochopením kvantovky, jak jí říkají vědci, vyslal spolu s belgickým komiksovým kreslířem Mathieuem Burniatem dobrodruha Boba. Na výpravě za záhadami kvantového světa potkává největší mozky historie fyziky. Max Planck ho seznámí s konstantou h, mladý Albert Einstein s vlnami a částicemi a Niels Bohr mu vysvětlí, že lze přijmout i dvě protichůdné teorie.    

Boba pátrání doslova vcucne a dospěje až k prozření, že kvantový svět je složen z vrstev mnoha realit. „Jestli nám kvantová mechanika říká, že existuje vrstvení reality, co to pro nás znamená? Když jste v určitých chvílích života udělali nějaké rozhodnutí, můžete si říct, že pravděpodobně existují jiné větve skutečnosti, ve kterých jste udělali jiné rozhodnutí,“ vysvětluje autor komiksu Thibault Damour.

Thibault Damour / Záhady kvantového světa
Zdroj: ČT24

V komiksu tuto teorii vysvětluje třeba na příkladu, jak je možné, že kočka může být zároveň živá i mrtvá. Čtenáři se také dozvědí, jak s kvantovou fyzikou souvisí kostkový cukr, mořské vlny nebo Bůh.