Jan Nálevka je formát, plní normu v brněnské Fait Gallery

Na papíry formátu A4 lze narazit všude. Používá se v kancelářích, píšou se na něj diplomky i jídelní lístky. Dodržování jeho rozměru zajišťuje mezinárodní norma. S nejobvyklejším formátem papíru si vystačí i výtvarník Jan Nálevka - a geometrickými díly, v nichž ho používá, také do jisté míry plní normu. Několik tisíc „áčtyřek“ nyní vystavuje v brněnské Fait Gallery.

Video Události v kultuře
video

Jan Nálevka plní normu ve Fait Gallery

„Standardní formát A4 používám jako zástupný element společenských pravidel, kterým se podřizujeme,“ vysvětluje Jan Nálevka. Na první pohled při vstupu do galerie vidí návštěvník stěnu bílých dlaždiček, z bližšího pohledu se mu ale odkryje série čtverečkovaných papírů za sklem.

Všechny linky kreslil výtvarník ručně jako zamyšlení nad hodnotou lidské práce ve společnosti. „Jde o referenci ke světu norem,“ podotýká kurátor výstavy Jiří Ptáček, „ať už je to norma formátu A4, která se používá globálně, nebo způsob linkování a čtverečkování. Množství kreseb určuje další norma – počet papírů v jednom balíku.“

Výstavu ve Fait Gallery nazval Jan Nálevka A teď konečně obraťme list. Vnímat ji lze i jako jakýsi veřejný audit práce, kterou výtvarník vytvořil v uplynulém desetiletí. Jestli a jak dobře splnil všechny normy, mohou návštěvníci posuzovat do 4. srpna.